Kas dinosaurused olid ebaõnne ohvrid? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kas dinosaurused olid ebaõnne ohvrid?
Kas dinosaurused olid ebaõnne ohvrid? Autor/allikas: Donald E. Davis/NASA
Suure väljasuremislaine põhjustanud asteroid tabas Maad hiidsisalike jaoks kõige ebasobivamal ajal.

Ligikaudu 65 miljonit aastat tagasi lõppes Maal hiidroomajate ajastu.

Sauruste kadumise põhjuseks peetakse ägedalt tegutsenud vulkaane ja Maa kokkupõrget asteroidiga. Samas on mõned muistse loomastiku uurijad leidnud märke sellest, et taimtoiduliste hiidsisalike väljasuremine võis alata juba miljoneid aastaid enne asteroidikatastroofi.

Ajakirjas Biological Reviews ilmunud uurimuse põhjal polnud saurustel üldse õnne – asteroid tabas Maad just siis, kui hiidsisalike liikide arv oli niigi vähenemas. Kui õnnetus oleks juhtunud mõnel teisel ajal, oleksid saurused tõenäoliselt säilinud ja Maa loomastiku areng võinuks kulgeda hoopis teisel moel.

Šotimaa Edinburghi ülikooli teadlane Stephen Brusatte analüüsis oma kaastöölistega hiidsisalike levikut kriidiajastu lõpus praeguses Põhja-Ameerikas. Uuringu tarbeks lubasid oma saurusekivististe kogusid kasutada Smithsoniani instituut ja teised mainekad muuseumid.

On teada, et juba enne asteroiditabamust oli Maa keskkond kiirelt muutumas. Praeguse India aladel purskasid vägevad vulkaanid ja temperatuur tõusis. Maailmamere tase oli umbes 20 meetrit kõrgem kui praegu ja maismaaloomadele eluks kõlbulikku pinda oli vähe.

Uurijad leidsid, et tol ajal oli ka toiduahel nõrgenemas – taimedest toituvaid hiidsisalikke jäi üha vähemaks, see omakorda jättis nälga türannosaurused ja teised kiskjad.

Umbes 65 miljonit aastat tagasi praegust Yucatani poolsaart tabanud asteroid tekitas hiidlaineid, maavärinaid ja metsatulekahjusid. Temperatuurikõikumised muutusid täiesti ettearvamatuks. Liigid hakkasid üksteise järel kaduma, kõige kauem suutsid elus püsida lendavad saurused.

Brusatte´i sõnul juhtus kosmiline kokkupõrge sauruste jaoks väga valel ajal. Uurija arvates oleksid hiidsisalikud mõned miljonid aastad varem toimunud asteroidikokkupõrke üle elanud, sest erinevaid liike oli tol ajal rohkem ja kogu ökosüsteem palju paremini tasakaalus. Kui asteroid oleks Maad tabanud mõnda aega hiljem, oleks katastroofi mõju olnud tõenäoliselt samuti väiksem, kuna vahepealsel ajal oleks uusi roomajaliike juurde tekkinud.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: