Kägude petmisvõimel on piirid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kägude petmisvõimel on piirid
Kägude petmisvõimel on piirid Autor/allikas: Wikipedia
Käo pettus võõrastesse pesadesse munemisel läheb läbi ainult teatud piirini.

Kägude petustrateegia aluseks on võõrasse pessa munemine. Munad sealjuures on hämmastavalt sarnased pesaomanike ihuviljale, kuid tuleb välja, et ka kägude matkimisvõimekus pole lõputu.

Kägu on pesaparasiit, kes muneb teiste lindude pessa. Oma poegade edukuse tagamiseks on kasutusel mitmeid abinõusid. Hiljutistest uuringutest on teada, et emased käod viivitavad munemisega kuni 24 tundi, et looted hakkaksid nende kehas arenema. See annab kindla edumaa varasemaks koorumiseks.

Koorunud käopoeg tõukab teised pesas olevad munad välja ja laseb kasuvanematel end uhkes üksinduses toita. Parasiidid ja nende peremehed arenevad evolutsioonis koos, üritades üksteist üle trumbata. Nii üritavad ka peremehed end kaitsta, näiteks isased tiigi-roolinnud peletavad munemise ajal kägusid eemale.

Lisaks on paljudel peremeesliikidel välja kujunenud võime parasiidi mune ära tunda, nad eemaldavad pesast need, mille arengukiirus teistest munadest tunduvalt erineb. Sealjuures on käomunad peremehe munadele väga sarnased.

Ajakirjas Journal of Evolutionary Biology avaldatud uurimuse põhjal suudavad käod üsna hästi eri liikide mune jäljendada, kuid hätta jäädakse liigisisese varieeruvusega. Uurides kägude mune, mis olid paigutatud eri piirkondade tiigi-roolindude pesadesse leiti, et käomunad sarnanesid roolindude munadele vaid üldjoontes.

Üks uurimuse autoritest, Jesus Aviles ei usu, et tiigi-roolinnu munade omavahelised erinevused oleksid välja kujunenud kaitseks pesaparasiitidest kägude vastu. ´´Pigem on erinevuste põhjuseks keskkonnatingimused, mis mõjutavad munakoore värvi´´, ütleb ta. Ühes oma varasemas uurimuses on Aviles juba näidanud roolinnu munade värvuse ja ilmastiku vahelist seost. Seega võib öelda, et keskkonnatingimused mõjutavad kägude ja roolindude vahelist evolutsioonilist võidujooksu.

Toimetaja: Piret Pappel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: