Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnud kannavad mürke merest maismaale

Linnud kannavad mürke merest maismaale
Linnud kannavad mürke merest maismaale Autor/allikas: Vikipeedia
Kanada teadlased avastasid, et Arktikas elavad linnud on vastutavad merevees lahustunud metallide transportimise eest sisemaa tiikidesse.

Kanada teadlased avastasid, et Arktikas elavad linnud on vastutavad merevees lahustunud metallide transportimise eest sisemaa tiikidesse.

„Eri linnuliigid toovad merest sõltuvalt oma menüüst erinevaid aineid, mis omakorda mõjutavad sisemaa mageda veega veekogude elustikku,“ ütles ajakirja Proceedings of the National Academy of Sciences veebiväljaandes ilmunud uurimuse esimene autor Neal Michelutti.

Teadlased kogusid setteproove kahest tiigist Kanada Arktilises kliimavöötmes asuval saarel, kus pesitsevad peamiselt kaks linnuliiki – randtiirud (Sterna paradisaea) ja hahad (Somateria mollissima). Neist esimene toitub peamiselt kaladest ja teine limustest. Mõlemad linnuliigid pesitsevad ka Eesti rannikualadel.

Setteproovides olevate metallide sisaldus varieerus oluliselt sõltuvalt lindude pesitsuskohast. Randtiiru pesitsuskohast võetud proovis olid keskmisest kõrgema kontsentratsiooniga elavhõbeda ja kaadmiumi sisaldused, haha pesitsuskohas esines aga keskmisest enam pliid, mangaani ja alumiiniumi.

„Arktika on selliste uurimuste läbiviimiseks ideaalne paik, sest seal puudub tööstus ja sellega kaasnev saaste,“ ütles Queen’si ülikooli bioloogiaprofessor John Smol. „Sarnased protsessid esinevad kindlasti kõikjal maailma rannikualadel. Muret tekitav on asjaolu, et metallide kontsentratsioon on kõrgeim aladel, kus ka bioloogiline aktiivsus on suurim,“ lisas ta.

„Linde ei saa selles muidugi otseselt süüdistada. Nemad lihtsalt elavad oma normaalset elu, kuid on muutunud seejuures tööstusajastu mürkide laialikandjaiks,“ ütles uurimuses üks autoreist professor Jules Blais Ottawa ülikoolist.

Toimetaja: Siim Sepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: