Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Üheksas planeet võib muutuda vägivaldseks

Kui Päikesesüsteemis on tõesti olemas üheksas planeet, mida nii mõnedki astronoomid on viimasel ajal kahtlustama hakanud, siis võib see teha tulevikus veel omajagu pahandust.

Inglismaa Warwicki ülikooli füüsik Dimitri Veras on välja arvutanud, et kui Päikesest väga kaugel tiirutab tõepoolest suur senitundmata planeet, siis võib see oma raskusjõuga visata välja vähemalt ühe neljast teadaolevast gaashiiglasest – Jupiteri või Saturni, aga eelkõige Uraani või Neptuuni suure hooga Päikesesüsteemist välja tähtedevahelisse ruumi.

Õnneks ei ole seda planetaarset vägivalda karta väga lähedases tulevikus. Veras kirjutab Briti Kuningliku Astronoomia seltsi kuukirjas, et gaashiiglaste väljaviskamiseks võib minna alles siis, kui Päike umbes seitsme miljardi aasta pärast punaseks hiidtäheks paisub, siis neelab see maakera endasse ja tõmbub siis ise kokku valgeks kääbustäheks. Jupiter, Saturn, Uraan ja Neptuun aga liiguvad Päikese paisumispahvaku toimel kaugematele orbiitidele.

Seni arvati, et seal kaugel on neil olla üsna ohutu, aga Verase arvutuste järgi hakkab siis neid seal kimbutama hüpoteetiline üheksas planeet. Arvutused näitavad, et mida kaugemal Päikesest ja mida suurema massiga see üheksas planeet on, seda suurema tõenäosusega võib ta kaugemas tulevikus vägivaldseks osutuda.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: