Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uue neutriinoliigi otsing on seni tulemusteta

Foto: IceCube/NSF

Antarktikas lõunapoolusel asuva neutriinodetektoriga tegelevad teadlased annavad teada, et neil ei ole seni õnnestunud leida mingit märki teoreetiliselt ennustatud seninägemata osakesest, niinimetatud steriilsest neutriinost.

Eks steriilset neutriinot olegi väga raske avastada, sest neljast fundamentaalsest jõust tunneb see oletatav osake ainult raskusjõudu ehk gravitatsiooni, erinevalt tavalistest ehk nii-öelda aktiivsetest neutriinodest, mis tunnevad lisaks ka nõrku tuumajõude.

Seetõttu ei püüagi IceCube-i nime kandev detektor steriilseid neutriinosid otseselt püüda. Detektor registreerib läbi Maakera lennanud tavalisi neutriinosid. Lootus on selles, et kui mõni neist tavalistest neutriinodest muundub Maakera sees steriilseks neutriinoks, nii nagu neutriinodel see üksteiseks muundumine kombeks on, siis registreerib detektor tavalisi neutriinosid selle võrra vähem. Aga nagu juba öeldud, sel lootusel ei ole seni olnud määratud täituda.

Suur rahvusvaheline teadlasrühm kirjutab ajakirjas Physical Review Letters, et kuigi IceCube registreerib aastas umbes sada tuhat neutriinot, mis saabuvad sellesse läbi Maakera kõikvõimalike nurkade all, ei ole steriilsest neutriinost mingit märki.

Kui aga steriilne neutriino õnnestuks avastada, siis tähendaks see, et võiks olla lahendatud või lahendusele lähemale viidud suur tumeaine mõistatus, sest neutriinosid on peetud üheks võimalikuks aineosakeseks, millest maailmaruumi täitev nähtamatu tumeaine koosneb.

Samuti annaks steriilse neutriino olemasolu tähtsaid viiteid universumis sisalduva aine ja antiaine koguselise ebavõrdsuse seletamiseks. Ja veel sunniks steriilse neutriino avastamine ümber tegema elementaarosakeste standardmudelina tuntud fundamentaalset füüsikateooriat, mille järgi seda olemas olla ei tohiks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: