Ka puud magavad ({{commentsTotal}})

Foto: David Seibold/Creative Commons

Paljud elusolendid seavad oma toimetusi päeva ja öö rütmis. Võilillgi avab oma kollase õie hommikul ja sulgeb õhtul. Kuid mis roll on ööpäevarütmidel suuremate taimede, näiteks puude elus, seda on teadlased uurinud suhteliselt vähe.

 

Nüüd on rühm soome, austria ja ungari teadlasi seda laseri abil lähemalt uurinud – ja avastanud, et tõepoolest, ka puud lähevad õhtul magama. Selgub, et puud lasevad lehed ja oksad ööseks pisut longu. Seda küll mitte väga suurel määral, viie meetrise puu puhul kuni umbes kümme sentimeetrit.

Nagu teadlased eesotsas Eetu Puttoneniga Soome ruumiandmekeskusest ajakirjas Frontiers in Plant Science kirjutavad, on see liikumine selgelt süstemaatiline ja mõõteriistadega kindlalt tuvastatav. Mõõtmisi tehti tuulevaikse ilmaga, kahel puul, millest üks kasvab Soomes ja teine Austrias.

Kõige madalamasse asendisse jõudsid oksad paar tundi enne koitu. Hommikul tõusid nad mõne tunniga taas kõrgasendisse. Praeguste andmete põhjal ei selgu, kas puud nii-öelda ärkavad päevavalguse toimel või hoopis sisemise ajaarvamise ajel.

Teadlased kavatsevad asja edasi uurida, et suuremat selgust saada.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: