Linnud harjutavad laule juba Aafrikas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: jinchinlin/Creative Commons

Peagi saabub kevad ja saabub ka linnulaul. Justnimelt saabub linnulaul, sest ega siis linnud praegu vait pole. Nad laulavad küll, aga mitte siin, vaid Aafrikas.

 

Nüüd on rühm briti teadlasi välja selgitanud, miks linnud Aafrikas laulavad, kuigi nad seal ju ei pesitse ega ole neil seetõttu elukaalast lauluga ligi meelitada. Seni on välja pakutud kolm peamist põhjendust, miks rändlinnud talvituspaigas laulavad.

Esiteks, võibolla märgistavad nad lauluga Aafrikas oma territooriumi ja tõrjuvad eemale teisi liigikaaslasi, et need neil toitu noka eest ära ei napsaks. Teiseks, võibolla on mõnel linnul juba varakult testosterooni tase kõrge ja ta lihtsalt ei saa laulu pidama. Kolmandaks, võibolla teevad linnukesed lihtsalt proovi ja harjutavad oma viisijuppe, et neid mõne kuu pärast Euroopas laitmatumalt ette kanda.

Marjorie Sorensen Cambridge'i ülikoolist sõitiski siis Zambiasse seal talvituvaid rästas-roolinde vaatlema ja otsima linnulaulu teooriatele kinnitust või ümberlüket. Mis selgus?

Selgus, et territooriumi üle linnukesed ei konkureeri, sest nende toitumisalad kattuvad üsna sõbralikult ja linnud sallivad üksteise lähedust hästi. Seega tuli territooriumiteooria kõrvale heita. Selgus ka, et lindude lauluhimu ei ole seotud testosterooni tasemega nende veres. Seega tuli kõrvale heita ka testosterooniteooria.

Kuid kui Sorensen ja kaasreisijad võrdlesid lisaks rästas-roolinnule veel 56 muugi linnuliigi laulelusi, siis selgus, et mida keerukamad on linnuliigi lauluviisid, seda rohkem nad Aafrikas laulavad.

Nõnda järeldabki Sorensen koos kaasautoritega ajakirjas The American Naturalist, et õige on kolmas – linnulaulu harjutusteooria. Võib isegi olla, et linnud harjutavad Aafrikas kuuldud loodushelide järele aimamist, et neid siis peagi Euroopas oma repertuaari lõimida.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: