Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TTÜ astronoom: ''planeedi X'' olemasolu kinnitamine nõuab paremaid tõendeid

Tallinna tähetorni astronoom Mario Mars märkis Päikesesüsteemi võimaliku üheksanda planeedi võimalikkust kommenteerides, et hüpotees on huvitav ja tõsiseltvõetav. Objekti olemasolu tõestamine nõuab aga otseseid ja käegakatsutavamaid tõendeid.

''Antud juhul on tegu matemaatiliste arvutuste ja arvutisimulatsioonidega. Kasutati (alg)andmetena gruppi n-ö kääbusplaneete, mis asuvad Neptuuni taga ja käitusid väga kummaliselt. Selle tagajärjel, kui simulatsioonidesse sisse panna selliste parameetritega planeet, tundub nagu kõik loogiline ja seletatav olema,'' selgitas Mars saates ''Terevisioon''. Seejuures märkis ta, et algandmed on küllaltki tugevad, kuna nende seast leiab juba suhteliselt hästi tuntud objekte nagu Sedna.

Sellele vaatamata, ''nii kaua, kuni pole näinud, nii kaua ei või me päris kindlad olla, kas ta on olemas ja kas ta on seal kohas, kus seda ennustatakse olevat,'' nentis astronoom.

 

Anomaaliate selgitamiseks peaks planeedi mass olema Maast ligikaudu kümme, läbimõõt kaks korda suurem. Nõnda tuleb selle otseselt pildile püüdmiseks kasutada maailma kõige suuremaid teleskoop. ''Mingi tõenäosus on alati ka juhusel, lihtsalt vaadeldakse taustatähti ja sealt eest liigub läbi siis planeet juhuslikult,'' lisas Mars. Süstemaatiliste otsingute korral on aga võimalus alati suurem.

Planeedi pildile püüdmine annaks eelkõige teadmisi ja täiuslikuma arusaama Päikesesüsteemi tekkeloost, arengust ja tulevikust. ''Võibolla kummutab (ta ka) siis igasuguste vandenõuteoreetikute arusaama sellest, et meil Päikesesüsteemi äärealadel võib olla planeet X või Nibiru, millel on tsivilisatsioon ja toob meile aeg-ajalt hukatust,'' naljatles Mars.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: