Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Elu otsing Marsilt lükkub rahapuudusel osaliselt edasi  

Marss.
Marss. Autor/allikas: NASA

Euroopa Kosmosegentuuri ESA ja Venemaa kosmoseagentuuri Roskosmos ühine nõu minna Marsile elu otsima on saanud rahapuudusel tagasilöögi. Projekti ExoMars esimene etapp peaks küll peagi kavakohaselt käima minema, aga teine etapp ähvardab edasi lükkuda.

Märtsis on endiselt kavas üles lennutada orbiter, mis jõuab septembris punase planeedini ja hakkab siis selle ümber tiirlema. Kuid kui seni oli kavas saata aastal 2018 teele ka kulgur, nii et see järgneval aastal punase planeedi peale jõuaks, siis nüüd andis ESA Pariisis toimunud pressikonverentsil teada, et kuna projekti maksumus on kujunenud oodatust suuremaks, siis tuleb kulguri start paari aasta võrra edasi lükata.

ESA peadirektor Jan Woerner ei osanud veel öelda, kui palju täpselt raha juurde vaja on, aga see peaks tema sõnul väga varsti selguma. Ta toonitas, et ära jätta pole ettevõtmise teist etappi kavas. See lihtsalt lükatakse edasi.

ExoMarsi orbiteri ja kulguri ühine peamine eesmärk on põnev – otsida Marsilt võimaliku elu märke, olgu siis kunagise elu või lausa praeguse, kui seda peaks leiduma. Orbiter hakkab atmosfäärist otsima metaani ja teisi gaase, mis võiksid mikroorganismidest märku anda. Kulgur aga hakkab ringi sõitma ja kuni kahe meetriseid auke puurima, et otsida orgaanilist ainet.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: