Madagaskarilt leiti kaks uut konnaliiki

Foto: Miguel Vences

Madagaskari saar on üks maailma suurima ja kõige kummalisema elurikkusega paiku. Seal elab palju liike, keda mujal ei ela ja kellest arvatavasti üsna paljud on veel teadusele tundmatud. Nüüd aga on Madagaskarit taas külastanud euroopa teadlaste ekspeditsioon ja leidnud sealt kaks uut konnaliiki.

 

Mark Scherz Müncheni Maxmilliani Ludvigi ülikoolist, David Vieites Madridi rahvuslikust loodusteaduste muuseumist ja nende kolleegid nii Saksamaalt kui ka Hispaaniast käisid Madagaskari kõrgeimas paigas Zaratonana massiivil, kus kaitseb looduskaitsealune vihmamets, mis on teede vähesuse tõttu inimestele üsna ligipääsmatu.

Kuid Scherz, Vieites ja kaaslased selle tee ette võtsid ja avastasid terve hulga senitundmata liike, kelle seast ise ajakirjas Herpetologica tõstavad esile kahte konnaliiki: Rombophryne ornata ja Rombophryne tany. Mõlemat liiki konnad elavad maapinnal langenud lehtede vahel, kus on neid pruuni värvi tõttu seal raske märgata.

Rombophryne ornata't ehivad siiski laiguti ka punakaspruunid toonid. Sellest siis ka ta nimigi – ornata. Rombophryne tany on aga üleni puhta pruun. Tema nimi tany tähendab malagassi keeles sõna ''maa'' ja ''maapind'' ehk konnakese elupaika.

Teadlaste sõnul on kahju, et veel avastamatagi troopilist elurikkust ähvardab ka Madagaskaril hoolimatu metsaraie. Õnneks elavad nüüd leitud liigid vähemalt looduskaitsealal, mis nende püsima jäämise väljavaateid pisut parandab.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: