Aafrikas elab kuus senitundmata konnaliiki  

Foto: Vacute/Gvocaron

Maailma teadaolevate konnaliikide varamu on täienenud ühekorraga kuue liigi võrra. Teadlased on avastanud Aafrikast kuus küüniskonna perekonna liiki. Küüniskonn ise, Xenopus laevis, on üks Eestigi akvaariumides kohata võidav veekonn.

Perekonnast Xenopus oli seni teada kokku 22 liiki, aga tänu uutele avastustele on liike teada nüüd ligi kolmandiku võrra rohkem, 29. Lisaks kuue senitundmata liigi kirjeldamisele soovitavad Ben Evans Kanadast McMasteri Ülikoolist ja ta kaasautorid ajakirjas PLOS ONE lisada Xenopuse perekonda tagasi ühe liigi, kes sealt varem välja arvati.

Küüniskonnalistel on, nagu nimigi viitab, mõlema tagajala kolme varba otsas väikesed küünised. Konnad kasvavad enamasti kümmekonna sentimeetri pikkuseks ja elavad vabas looduses kõik Sahara-taguses Aafrikas, seisva või aeglaselt voolava veega veekogudes. Vee all nad ka krooksuvad või õigemini kõrisevad.

Suurem osa küüniskonnalisi on polüploidse genoomiga, see tähendab, nende DNA on evolutsioonis mitmekordseks kopeerunud. Ka kõik need kuus liiki, keda Evans ja ta kolleegid nüüd kirjeldavad, on polüploidsed, ja kaks liiki seejuures koguni dodekaploidsed ehk neil on DNAd rakkudes lausa kaksteist komplekti.

Evansi sõnul on tähtis teada, kui palju on maailmas elurikkust ja kus see rikkus täpselt paikneb, ja see käib mõistagi ka konnarikkuse kohta. Järgmisel aastal sõidab ta koos kaaslastega uuele ekspeditsioonile Ghanasse, kust loodab leida ainest küüniskonnaliste üsna mõistatusliku põlvnemisloo paremaks tundmaõppimiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: