Venemaa uue kosmodroomi valmimine lükkub edasi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Venemaa kosmoseagentuuri juht Igor Komarov ja Vladimir Putin.
Venemaa kosmoseagentuuri juht Igor Komarov ja Vladimir Putin. Autor/allikas: RIA Novosti/Reuters/Scanpix

Venemaa poolt Kaug-Itta Amuri oblastisse rajatava Vostotšnõi kosmodroomi valmimistähtaeg lükkub riigi presidendi kinnitusel ametlikult 2016. aasta aprilli keskpaika. Algse kava kohaselt oleks pidanud esimene satelliit stardipaigalt orbiidile saadetama juba selle aasta lõpus.

Hetkel kasutab Venemaa kosmoselaevade ja satelliitide teele lähetamiseks Kasahstanis asuvat Baikonauri kosmodroomi, tasudes selle ees aastas ligikaudu 100 miljonit eurot. Plaan uue kosmodroomi ehitamiseks kiideti Venemaa presidendi Vladimir Putini poolt heaks juba 2007. aastal. Kokku läheb uue kosmodroomi ehitamine hinnanguliselt maksma 2,65 miljardit eurot.

Viimastel kuudel on ilmsiks tulnud aga mitmed konstruktsioonivead. Näiteks ajaleht The Moscow Times kirjutas oktoobri alguses, et rakettide komplekteerimiskompleks ehitati liiga väikesena, misläbi poleks sellesse mahtunud uuemat tüüpi Soyuz-2 kosmoselaevad.

Eile Vostotšnõi kompleksi külastanud Putin kritiseeris puuduliku järelvalve tõttu nii Venemaa kosmoseagentuuri Roskomost kui ka kosmodroomi lepingulist ehitajat Spetsstroid, mis koordineerib pea 130 alltöövõtja tegevust. Muu hulgas märkis ta, et Spetsstroi on viimasel neljal aastal saanud riigilt kokku pea miljard eurot. Dokumenteeritud ja heakskiidetud ehitustööde väärtus moodustab sellest täna aga vaid poole.

Juulis teatas Venemaa prokuratuur, et projekti käigus on teadaolevalt omastatud pea 115 miljonit eurot. Samal ajal on kompleksi valmimist aeglustanud ka maksmata jäänud palkade tõttu toimunud tööliste streigid. Eelmisest aastast Vostotšnõi kosmodroomi arendamist juhtiv asepeaministri Dmitri Rogozini sõnul on omastamise, pettuse ja raiskamise alusel avatud 20 kriminaalasja.

Kui veel eelmisel aastal nõudis Putin, et Vostotšnõi kosmodroom peab valmima 2015. aasta lõpuks, siis nüüd möönis ta, et valmimistähtaja edasi lükkamine on paramatu. „Kui teete seda kosmonautide päevaks, siis oleks hästi,“ märkis president kõnes. Hetkel on ehitustööd graafikust maas hinnanguliselt kaheksa kuud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: