Teadlased taastasid Rembrandti ülemaalitud portree ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: J. Paul Getty Trust/Trentelman et al./Applied Physics A

Hollandi barokiajastu suurmeister Rembrandt Harmenszoon van Rijnil oli eriti oma karjääri alguses kombeks maalida üle juba kord kasutatud lõuendeid ja puittahvleid. Näiteks peitub „sõjamundris vanamehe“ all hoopis noorema mehe kujutis. Järjest täpsemad analüüsitehnikad võimaldavad öelda viimaks midagi pealiskihti kahjustamata ka algsetel maalidel kasutatud värvide kohta.

Varasemalt „Mees soomuskrae ja sulise mütsiga“ tuntud teose all nähti teise portree ähmaseid piirjooni juba pea poole sajandi eest. Toona valgustati seda röntgenkiirtega. Järgnevatel kümnenditel on appi võetud veidi paremaid, kuid siiski suhteliselt madalat lahutusvõimet pakkuvaid tehnikaid. Seekord kasutasid Getty instituudi ja muuseumi ning Delfti tehnikaülikooli teadlased makro-röntgenfluoresentsi ja neutron-aktiveeritavast autoradiograafiat.

Tehnikad võimaldasid aimu saada erinevate keemiliste elementide jaotusest ja värvikihtide struktuurist. Selle alusel sai omakorda öelda nii mõndagi kasutatud värvide kohta. Näiteks valge värv sisaldas barokiajastul suhteliselt palju pliid, punane elavhõbedat ning sinised ja rohelised värvitoonid vaske. Maali ei pidanud analüüsimiseks isegi laborisse viima.

Kogutud andmete kombineerimise järel said teadlased näidata kuraatoritele rekonstrueeritud pilti vanamehe all peituvast brünetist noormehest, kes kannab oliivikarva kuldse kraega mantlit. Noormehe näojooned meenutavad Rembrandti enda omi, misläbi kahtlustavad töö autorid kunstiekspertidega nõu pidamise järel, et tegu on järjekordse karakteri uuringu ehk tronie'ga.

Rembrandti teoste eelneva uurimise käigus on leitud ülemaalimise märke ligi kahelt tosinalt teoselt.

Uurimus ilmus ajakirjas Applied Physics A.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: