Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ tudengid said robotite MM-il 11. koha

Foto: ERR

Tartu ülikooli tudengid käisid enda programmeeritud robotitega Hiinas, kust tõid koju maailmameistrivõistluste RoboCup 11. koha. Meeskond võistles kategoorias, kus võitja selgitati välja jalgpallis.

Hiinas pandi robotid maailmameistritiitli nimel vastamisi jalgpallis. Matšideks valmistumine polnud sugugi lihtne ja nii kulus robotitest jalgpallurite programmeerimiseks terve aasta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõigepealt on vaja panna ta kindlasti kõndima. Tavaliselt kulub sellele aasta, et arendada ja just neid liigutusi, et kuidas ta tõstab jala ja paneb selle alla, ja arendada nii, et ta oleks võimalikult kiire. Siis on vaja arendada lööki ja objekti tuvastust," selgitas TÜ arvutiteaduse instituudi tudengimeeskonna liige Anastasia Bolotnikova.

Võistlustel oli tähtis, et robot tunneks väljakul ära palli, väljaku jooned, teised mängijad ja väravad, sest nad olid mängus põhimõtteliselt omapäi. Meeskonnaliikmed neile käsklusi ei jaganud ja robotil tuli kõik toimingud n-ö oma peaga mõelda.

"Nagu inimese aju sees on kirjas, et mine ja löö palli, siis robotil on ka põhimõtteliselt selle väikese pea sees kirjas, et mis ta nüüd teeb. Siis ta mõtleb ja otsustab," ütles Bolotnikova.

Isemõtlev robot on visa ja ei jää kauaks väljakule pikali, kui on maha kukkunud. Siiski esineb neil vigu, millest tuleb järgmiseks aastaks lahti saada. Tartu ülikooli meeskond peab robotid niiukuinii ümberprogrammeerima, sest järgmine MM pakub uusi väljakutseid. Näiteks roboti jaoks kergesti tuvastatava oranži palli asemel tuleb mängida päris jalgpallile sarnaneva palliga. See tähendab palli tuvastava algoritmi muutmist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: