Jaapanlased maalisid laseritega puudutatavaid hologramme ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Yoichi Ochiai et al.

Viiteid puudutatavatele hologrammidele leiab ulme vallast juba vähemalt esimesest George Lucase „Tähtede sõja“ filmist saadik. Reaalses maailmas on suudetud sarnane illusioon luua alles viimasel kümnendil ja sedagi täiendavate helilainete abil. Jaapani teadlased teatavad nüüd, et puudutatava hologrammi joonistamiseks piisab ka vaid lihtsalt ülikiirest laserist.

Hologrammi vokslite loomiseks kasutatakse infrapunavalguse spektriosas töötavat laserit, mille fookuspunkt muutub vastavalt sellele, kus esile manatav kujutis parasjagu paiknema peab. Inimsilmale nähtamatud footonid ioniseerivad ruumipiirkonnas asuvaid õhumolekule, mis kiirgavad lisaenergiast vabaneda üritades sinakat valgust, mis on juba inimsilmale nähtav. Ent kuna plasma kaob suhteliselt kiiresti, tuleb molekule järjepidevalt ergastada. Kasutatav laser saadab sekundis kümneid või isegi sadu tuhandeid valgusimpulsse.

Kuigi valgusimpulsid pole argielu kontekstis kuigi pikad, on nendes leiduv energiahulk siiski piisavalt suur, et need hakkaksid hologrammi puudutamise katsel kätt põletama. Jaapani teadlaste uues lahenduses võetakse appi femtosekundlaser. Valgusimpulsside pikkus on võrreldav aeglasemate keemiliste reaktsioonide toimumisajaga. Ühes sekundis saab lahendust esitlevate teadlaste sõnul joonistada 4-200 tuhat vokslit.

Yoichi Ochiai leidis kolleegidega, et laser hakkas nahka kahjustama alles juhul, kui samasse ruumipiirkonda saadeti ühe millisekundi pikkuseid valgusimpulsse kaks sekundit järjest. Samal ajal tekitas aga plasma miniatuurseid lööklaineid, mis kutsusid hologramme puudutavates inimestes omakorda esile tunde, nagu katsuksid nad reaalset objekti. Plasma ja sõrmede kontakti mõjul muutus aga vokslite poolt kiiratav valgus ajutiselt eredamaks. Nähtud signaal võib teadlaste sõnul avada võimaluse hologrammide puutetundlikuks muutmiseks.

Ochaiai nendib kolleegidega, et hetkel on puudutatavad hologrammid suhteliselt väikesed. Hologrammide ruumala on umbes kaheksa kuupmillimeetrit. Suuremate hologrammide tarbeks tuleb töörühma sõnul kasutada võimsamat laserit, muuta impulsse lühemaks ja kasvatada sekundis maksimaalselt joonistatavate pikslite arvu või kasutada korraga mitmeid laserisüsteeme.

Lahendust esitletakse veebikeskkonnas ArXiv.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: