Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kajakad vahetavad kalamenüü rämpstoidu vastu

Foto: Drfred55/Wikimedia Commons

Mis meil täna lõunasöögiks on? Prügi, ikka prügi. Nõnda võiks kõlada vestlus kahe kajaka vahel. Kanada teadlased on saanud tõendeid, et sealsed kajakad on viimase 150 aasta vältel üha enam oma traditsioonilistest kalaroogadest loobunud ja läinud üle inimeste toidujäätmete tarbimisele.

Louise Blight Vancouveris asuvast Briti Columbia ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid ligi 300 hele-kiltkajaka sulge, mis on kogutud aastatel 1860-2009 Kanada edela- ja Ameerika Ühendriikide kirderannikult. Nad kirjutavad ajakirjas Global Change Biology, et sulgedes leiduvate süsiniku ja lämmastiku isotoopide hulga põhjal paistab selgelt, et kajakad on kunagise kalarohke toidusedeli suurel määral asendanud maismaapäritolu toidu ja toitainete poolest vaesema menüüga.

Teadlaste oletusel ei ole lindude toitumisharjumuste muutus olnud päris vaba valiku tulemus, sest muutus on aset leidnud just sel ajal, mil piirkonna kalavarud on ülepüügi tagajärjel kõvasti kahanenud. Prügi ja sealhulgas toidujäätmete kogused on aga samal ajal tublisti kasvanud. Nii ongi kajakad kunagise loodusliku menüü vahetanud sõna otseses mõttes rämpstoidu vastu.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: