Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helicobacter pylori vaktsiini hiirekatsed on paljutõotavad

Hiirkatsed kinnitavad H.
Hiirkatsed kinnitavad H. Autor/allikas: pylori vaktsiini edukust. Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Hiina teadlased on arendanud välja suukaudse Helicobacter pylori vastase vaktsiini, mille hiirtega läbiviidud katsetusi saatis edu. Tegemist on bakteriga, mis põhjustab maohaavandeid ning ka kindlaid maovähivorme.

 

Kasutades toidus sisalduvat bakterit Lactobacillus acidophilus, konstrueerisid teadlased H. pylori antigeeniga bakteriaalse vaktsiini, mida katsetati hiirte suukaudses vaktsineerimisskeemis.

Vaktsiin võimendas loomade vereseerumis kindla anti-Hp0410 IgG antikehade hulka ning näitas oluliselt kõrgenenud kaitset mao nakatumisel Helicobacter pyloriga. H. pyloriga nakatamise järgselt oli immuniseeritud hiirtel bakterite hulk maos oli oluliselt madalam kui kontrollhiirtel.

 

Vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni andmetele kuulub H. pylori esimese klassi kantserogeenide hulka, põhjustades maopõletikku, -haavandeid ja ka -vähki. Antibiootikumiravi on kompleksne, ei pruugi anda kõigi patsientide korral soovitud tulemust ning bakteriga nakatumine võib olla korduv. H. pylori vastane vaktsiin võiks selliseid raskusi ületada.

 

Jogurtikultuurides leiduval bakteril L. acidophilus on suukaudse vaktsiini antigeenide kohalekandjana kindlad eelised. Tegemist on ohutu bakteriga, mis peab vastu nii mao happelises keskkonnas kui ka sapis, võimaldades elada seedekulglas pikemalt kui 72 tundi. Lisaks suudab L. acidophiluskinnituda mao limaskestale, võimendades immuunvastust.

 

Praegune meditsiiniline käsitlus H. pylori nakkusele hõlmab kahest antibiootikumist ja prootonpumba inhibiitorist koosnevat kolmikravi, mis jääb umbes 20 % patsientide korral mittetõhusaks. Lisaks on tegemist kalli raviga, mis võib soodustada antibiootikumi resistentsuse teket. Umbes 15-30 % patsientidest nakatub ravijärgselt kiirelt uuesti. Kõiki selliseid probleeme aitaks vaktsiin ära hoida.

 

Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Clinical and Vaccine Immunology.

 

Loe lisa: H. pylori vaccine shows promise in mouse studies(Science Daily)Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: