Hea sõprus nõuab suurt aju ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ajuosade suurus määrab sõprade hulga? Wikimedia Commons
Ajuosade suurus määrab sõprade hulga? Wikimedia Commons

Mida rohkem on teil sõpru, seda suurem on teil tõenäoliselt aju otsmikusagara osa nimega orbitofrontaalkorteks. See tükk ajukoort asub otse silmade kohal. Nüüd selgub siis Briti teadlaste katseist, et inimestel, kellel on suur hulk sõpru, on see piirkond paremini arenenud kui neil, kellel sõpru vähem.


On teada, et heaks suhtlemiseks läheb tarvis oskust, mida piltlikult võib nimetada mõtetelugemiseks. See on võime aru saada sellest, mida teine inimene parajasti mõtleb või tunneb. Robin Dunbar Oxfordi Ülikoolist ja ta kolleegid näitasid oma uuringus, et sedalaadi oskuste valdamise tase on seotud mõnede ajuosade, eelkõige orbitofrontaalkorteksi suurusega, vahendavad Vikerraadio Teadusuudised.


Teadlased määrasid magnetresonantskuvamise meetodil 40 katseisiku otsmikusagara osade mõõtmeid. Kõigil katseisikutel paluti ka kirja panna, mitme inimesega neil viimatise seitsme päeva jooksul oli sotsiaalset suhtlemist ette tulnud. Küsiti just nimelt sõbratasandil suhtlemise, mitte näiteks tööalasete kokkupuutumuste järele. Ka tegid katseisikud testi, mis mõõtis neil seda niiöelda mõtete lugemise oskust.


Nii selguski, et mida sõpruskompetentsem on inimene, seda rohkem on tal ka orbitofrontaalkorteksis närvikudet. Dunbari arvates aitab tema uurimus muu hulgas paremini mõista, miks on inimestel suurem aju kui teistel primaatidel.


Vaata veel:

Brain Size May Determine Whether You Are Good at Keeping Friends(Science Daily)


Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: