Gekode kleeptallad on tekkinud palju kordi ({{commentsTotal}})

Geko (Hemidactylus frenatus) kleepuv tald.
Geko (Hemidactylus frenatus) kleepuv tald. Autor/allikas: Foto: Villanova Ülikool
Soojamaasisalikele gekodele imelise vertikaalseina mööda ronimise võime andev jalatallaehitus on evolutsiooniloos eri gekoliikidel palju kordi välja kujunenud ja peaaegu sama palju kordi jälle kaotsi läinud. 

Teadlased eesotsas Aaron Baueriga Ameerika Ühendriikides asuvast Villanova Ülikoolist analüüsisid paljude gekoliikide DNAd ja koostasid saadud teadmiste põhjal kõige täpsema gekode sugupuu, mis seni koostatud, vahendab Vikerraadio "Teadusuudis". 

Kui nüüd sellel gekode põlvnemispuul iga liigi juures kleeptaldade olemasolu või puudumine ära märkida, siis võime aimu saada, mitu korda see omadus aegade jooksul tekkinud ja miks mitte ka kadunud on. 

Bauer ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas PLoS ONE, et tõenäoliselt on kleeptallad tekkinud tervelt 11 eri korral ja 9 korral kadunud. Nii et praegustel gekodel on siis kahe eri algupäraga kleeptaldu. 

Gekosid on üle 1400 liigi, kleepuvad tallad on neist vaid umbes 60 liigil. Kleepumisvõime annavad gekotaldadele mikroskoopilised karvad, mille otsad on lõhenenud veel ülipeenteks harudeks. Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: