Neandertallase aju keskendus nägemisele ja liikumisele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Neandertallasi meenutavad tänaseks päevaks peale luude vaid muuseumite rekonstruktsioonid.
Neandertallasi meenutavad tänaseks päevaks peale luude vaid muuseumite rekonstruktsioonid. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Priit Ennet

Neandertallaste aju oli enam-vähem sama suur kui nüüdisinimestel, aga Inglismaal tehtud uuringu järgi oli selle aju ehitus teistsugune. Nägemise ja liikumisega tegeles neil suurem ajuosa kui meil. Kõrgemaks mõttetegevuseks jagus siis küllap ajumahtu vähem.


Eiluned Pearce ja Robin Dunbar Oxfordi Ülikoolist ja Chris Stringer Londoni Loodusmuuseumist analüüsisid 27 000 kuni 75 000 aasta vanuste, peamiselt Euroopast ja Lähis-Idast leitud neandertallasefossiilide andmeid.


Võrreldes neandertallase ja nüüdisinimese koljut ilmnes muu hulgas, et silmakoopad, aga küllap siis ka silmad olid neandertallastel märksa suuremad kui meil.


Teadlased arvutasid neandertallaste kehamõõtmete põhjal välja arvatavad ajumõõtmed ning silmade arvatava suuruse põhjal aju nägemissüsteemi arvatavad mõõtmed. Ja püüdsid välja nuputada, kui palju aju võis neandertallastel muude kognitiivsete funktsioonide jaoks järele jääda. Selguski siis, et vist suhteliselt vähe jäi järele.


Pearce'i, Dunbari ja Stringeri järeldused, mille nad esitavad Briti Kuningliku Seltsi toimetistes, võib aga ka kergesti kahtluse alla seada, sest aju suuruse ja kognitiivsete võimete seos on teaduses vaidlusalune teema. Kuid kui järeldustes tera tõtt on, siis aitavad need ehk mõista, miks neandartallased olid oma kaasaegsetest nüüdisinimestest, meie otsestest eellastest, nagu nende valmistatud esemete põhjal näib, kultuuriliselt veidi maha jäänud.


Vaata veel:

Neanderthal Brains Focused On Vision and Movement Leaving Less Room for Social Networking (Science Daily)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: