Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuvid navigeerivad lõhna järgi

Kodutuvile on lõhnad võtmetähtsusega.
Kodutuvile on lõhnad võtmetähtsusega. Autor/allikas: Wikipedia.org

Toimetaja Piret Ehrenpreis

Kodutuvid on suurepärased navigeerijad. Selleks, et ühest kohast teise ja siis jälle tagasi räänata, on lindudel vaja nn kaarti, mis ütleks neile näiteks, et kodu asub lõunas. Teisalt on neil vaja kompassi, mis ütleks, kus lõuna on. Seni on leitud, et siinkohal toimivad suurepäraste abilistena päike ja Maa magnetväli. Nüüd on aga leitud, et tuvid kasutavad kodutee leidmisel veel ka atmosfääris hõljuvaid lõhnu ja tuult, vahendab Phys.org.


Nimelt on viimase 40 aasta jooksul läbi viidud eksperimendid näidanud, et kodutuvid sattuvad segadusse, kui nende lõhnataju on häiritud või kui neil pole kokkupuuteid oma kodukohas tuulega. Seni polnud aga teadlased ikka veel küllalt veendunud, et just tuules kanduvad lõhnad ongi need, mis aitavad tuvil peas kaardi valmis joonistada.


Nüüd on Saksamaa Max Plancki ornitoloogiainstituudi teadlased leidnud siiski kinnitust, et atmosfääris kandub ringi küllalt infot, et aidata tuvidel koduteed leida.


Selleks võeti lähtepunktiks üks kunagine tuvide meelispaigaks olnud pööningualune Saksamaa lõunaosas asuvas Würzburgi linnas. Sellest 200 kilomeetri raadiuses koguti õhuproove kokku 90 kohast. Proovidest selgus, et teatud õhus lenduvate orgaaniliste ainete suhe varieerus sõltuvalt selle kogumise koha asupaigast. Näiteks koostisosa A ja A+B või A+B+C+D osakaal suurenes, mida kaugemale põhja poole liikuda või vastupidi.


Selline koostisosade suhte muutus avaldub lõhna muutuses. Tuvi, kes pole kunagi välisõhuga kokku puutunud, pole ka vastavaid tarkusi omandada saanud. Neid õpetaks tuul, mis kodukandis puhub. Kui näiteks koostisosa A osakaal suureneb just lõunatuulega, siis jätaks tuvi selle meelde. Kui lasta lind lahti 100 kilomeetrit kodust lõuna pool, saab lind lõhnast aru, et tuleb suunduda tagasi põhja.


Siiski tuleb tõdeda, et see, et tuvid kasutavad navigeerimiseks tuulte kantud lõhnu, oli ainult teadlaste hüpotees. Nüüd oli vaja tõestada, et atmosfääris on kõik tuvide kaardisüsteemi alusmaterjalid tegelikult ka olemas. Selle tõestamiseks töötasid teadlased välja vastava mudeli, kasutades selleks virtuaaltuvisid. Mudelist selgus, et tuvi, kes oli tuttav üksnes koduste lõhnade ja tuultega suudab leida hõlpsalt tee koju.


Teadlaste mudel imiteeris loomade evolutsiooni, viies kokku virtuaaltuvide mutatsioone. Nõnda muutusid nad iseäranis tundlikuks õhus lenduvate koostisosade suhtes, millel on nende navigeerimisele märkimisväärne mõju. Valides nõnda tuhandete põlvkondade jooksul üha parimaid mutatsioone, jõudsid virtuaaltuvid oma lennujuhtimisoskustega kodutuvidega samale tasemele. Teadlaste sõnul on nende avastus ühe suure mõistatuse kaua puudu olnud osa, avades tuvide rännuoskuste saladusi.


Vastav uuring ilmus ajakirjas Biogeosciences.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: