Päikesesüsteemis leiab aset haruldane planeetide joondumine

Kuus Päikesesüsteemi planeeti on joondunud enam-vähem ühele joonele, moodustades haruldase nn planeetide paraadi. Joondumine saavutab haripunkti esmaspäeval, kud seda on võimalik näha ka veel paar päeva hiljem.
Täpsemalt joonduvad ühte joonduvad Merkuur, Marss, Jupiter, Saturn, Uraan ja Neptuun. Palja silmaga nähtavat vaatemängu see siiski ei paku. Kuuest planeedist neli – Merkuur, Jupiter, Uraan ja Neptuun – on liiga kahvatud, et neid saaks ilma abivahenditeta silmata, vahendab Livescience.
Marss ja Saturn on aga olnud nähtavad juba mõnda aega, kuid palja silmaga vaadates pole need palju suuremad kui väikesed kahvatud täpid.
Kõige paremini saab joondumist märgata tund enne päikesetõusu ja appi tuleks võtta teleskoop või parema suurendusega binokkel. Eestis raskendavad joondumise nägemist ka praegused valged ööd.
Kõik joondumist näha lootvad varajased ärkajad peaks sinna juurde arvestama ilmastikuolude ja oma kodukandi valgusreostusega. Kui see osutub liiga tugevaks, võib lohutust pakkuda vaid ilus, kahanev vanakuu.
Planeetide asukohtadega saab ennast kursis hoida läbi veebikeskkondade nagu Time and Date ja Stellarium. Mobiiltelefonidele on saadaval näiteks rakendus Sky Tonight.
Kellel seekord kuue planeedi joondumist näha ei õnnestu, võivad uuesti proovida augustis või järgmise aasta jaanuaris. Järgmise aasta veebruariks reastuvad lausa seitse planeeti. Sealt edasi jääb aga kuue planeedi joondumistele sisse pikem vahe.
Toimetaja: Rait Piir