Akadeemikute valimised 2023: kes on Alvo Aabloo?

Tartu Ülikooli polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo.
Tartu Ülikooli polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo. Autor/allikas: Birgit Püve/Tartu Ülikool

Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks tehnikateaduste valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo.

Mida peate oma senise elu kõige nauditavamateks hetkedeks ja kuidas need kattuvad põhjustega, mille poolest teid avalikkus tunneb?

Minu karjääri nauditavaimad hetked on kindlasti seotud populariseerimistegevustega, mille kaudu olen suutnud panustada noorte haridusse ja inspiratsiooni. Avalikkus võib mind tunda tänu Koolirobootika programmile, mis annab noortele võimaluse astuda oma esimesi samme tehnoloogia valdkonnas. Samuti olen algatanud Robtex võistluse ja praeguse Delta X tudengite võistluse.

ähelepanuväärne on ka Solaride, päikeseauto projekti, edu, mis on saavutanud maailmas kolmanda koha. Minu teadustöö kunstlihaste vallas ja ettevõtlusprojekt, robotmannekeen Fits.me, on samuti leidnud laialdast kajastust. Nii seonduvad minu nauditavaimad hetked otseselt tegevustega, mille poolest mind avalikkus tunneb.

Millised on teie valdkonna peamised väljakutsed Eestis ja maailmas?

Meie valdkonna peamised väljakutsed hõlmavad uute materjalitehnoloogiate rakendamist ja nende eeliste demonstreerimist. Teaduslikud küsimused keskenduvad peamiselt elukvaliteedi ja funktsionaalsuse parandamisele, samuti seadmete juhtimisele, kus tehisintellekt ja jätkusuutlikkus mängivad võtmerolli. Eesti ja maailma kontekstis on need väljakutsed ühised ja nõuavad pidevat tähelepanu ning innovatsiooni.

Milline on akadeemikute roll käesoleva sajandi ühiskonnas ja kui nähtavad peaksid nad olema argielus?

Akadeemikutel on oluline roll ettevõtjate ja avalikkuse harimisel teadustulemuste ja kõrgharidusega inimeste tähtsuse osas. See aitab toetada kiiret ja suure lisandväärtusega ettevõtlust ning mõista investeeringute mõju. Lisaks peavad akadeemikud osalema aktiivselt teaduse populariseerimises, eriti noorte kaasamisel ja hariduse parandamisel. Samuti on oluline aidata riigiasutustel ja ettevõtetel teha informeeritud otsuseid ning mõista nende pikaajalisi tagajärgi. Akadeemikud peaksid olema nähtavad ja kättesaadavad, et täita neid ühiskondlikke rolle efektiivselt.

Mida tähendaks akadeemiku tiitli saamine teile isiklikult ja kuidas see teie elu muudaks?

Akadeemiku tiitli saamine oleks minu jaoks suur au ja tunnustus, kuigi ma ei usu, et see minu elu põhjalikult muudaks. Pigem arvan, et see muudaks teiste inimeste suhtumist minusse, suurendades minu vastutust ja võimalusi panustada ühiskonda veelgi enam.

Vaata ka akadeemikukandidaatide konverentsil peetud Alvo Aabloo lühiloengut.

Akadeemikuid valitakse sel aastal biomeditsiini, etnoloogia ja folkloristika ning tehnikateaduste valdkonnas. Kokku esitati kolmele kohale 12 kandidaati. Uued akadeemikud valitakse 6. detsembril akadeemia üldkogu istungil. Akadeemikuks valimiseks on tarvis saada kaks kolmandikku üldkogul osalevate akadeemikute häältest.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: