Surma narritamine lükkab traagika kalevi alla
Kui mitmed maailma omavalitsused on suutnud oma elanikel suremise ära keelata, siis enesetapule kutsuvatest veebikeskkondadest vabanemine on osutunud ametnikele märksa keerukamaks väljakutseks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Riigist ja kultuurist sõltumata leiab surma ja maksude kohta üpris sarnaseid, paratamatuse ja allaheitlikkuse alatooniga tõdemusi. Kummastki polevat pääsu. Maksud on küll kehtestanud inimesed ise, aga ometi ei suudeta sedagi ära hoida. Sestap võib tulla üllatusena, et mõnes kohas on ametnikud suremise ära keelanud.
Vähemalt käputäies maailma omavalitsuses on suremine tabu ja süüdlane karistatav. Üks surma vastu välja astunud vaprate ametnikega linn on Itaalias asuv Sellia. Lastearsti ametist meeriks valitud visionäär allkirjastas mõne aasta eest omavalitsuse territooriumil hinge heitmise keelustava määruse.
Tulevikku vaatavale meerile tegi muret linlaste vananemine. Ta püüdis ametliku korraldusega surmast seni hoituid, kuid paratamatult vananevaid kodanikke ehmatada ja kannustada neid käima regulaarselt tervisekontrollides. Arstliku kontrolli ettekirjutusest kõrvalehoidjatele sätestati täiendav maksukoormus ja soovitati minna mujale surema.
Vähemalt on linna alamatel olemas valikuvõimalus. Seda ei võimaldata aga Malaisia kodanikele, kus karistusseadus sätestab endalt elu võtnule üheaastase vangistuse, rahatrahvi, või mõlemad. Enda elu lõpetamine on tõlgendamise küsimus, kuivõrd hoolitsemata vanadus tapab enneaegselt enamiku inimestest. Lisaks Itaaliale on ametnikud suremise keelustanud veel näiteks mõnes Prantsusmaa ja Brasiilia omavalitsuses. Nende suremist keelustavate reeglite loomise taga polnud aga mitte niivõrd inimeste tervise eest hoolitsemine, vaid surnuaedu vaevav ülekoormus.
Paistab, et kui vaja, leidub ametnikes piisavalt tarmukust isegi Surmaga tüli üles võtmiseks. Seda kurvem on lugeda Ühendkuningriigi ajakirjanduses traagilistest juhtumitest, kus ametnikud ei suutnud piirata juurdepääsu enesetappe toetanud veebileheküljele. Esialgsetel andmetel arvatakse, et veebikeskkonnas hoitud foorumist loetu toel on omalt elu võtnud vähemalt 50 inimest.
Inforuumi omanikud ei soovi avalikkuse tähelepanu. Ajakirjanike juurdluse põhjal elab vähemalt üks veebilehe asutajatest USA-s. Foorumi serverid ei asu Ühendkuningriigis. Suitsiidi sooritanute lähedastelt kogutud intervjuude põhjal jagatakse 40 000-liikmelises rahvusvahelises keskkonnas enesetapmise teostamiseks ideid ja meetodeid ning julgustatakse eirama nende ümberveenmise katseid.
Kurvastav innovatsioon vajab intellektuaalset ja sotsiaalset kasvukeskkonda. Paljud kurvameelsuse hoos inimesed mängivad mõtetes enesetapu ideedega, enamasti selleni jõudmata. Ohtliku mängu osana tõmbab neid enda poole ka mainitud keskkond. Seda külastades kujunevad enesele teadmatult morbiidseid vaagimisi võimendavaks kõlakojaks, mille nõidusest on seejärel üha raskem väljuda.
Enesetapu tagajärgedega kohtuvaid kadunukese lähedasi pimestab üksikasju nägemast must masendus. Eriala tõttu ootamatu, vägivaldse või kahtlusi põhjustanud surmajuhtumite põhjuseid uurivad koronerid märkasid teatud asjaolude kordumist. Pärast surmapõhjuste tuvastamist lasub neil kohustus paluda avalik-õiguslikel asutustel, ettevõtetel ja üksikisikutel selgitada, milliseid samme nad kavatsevad astuda, et vältida sarnase surma juhtumist tulevikus.
Tegemist on siiski vaid nõuande ja tähelepanu osutamisega võimalikule probleemile. Ühes sellises raportis tõdeb surma põhjuste hindaja, et foorumi kaudu antud nõuanded võimaldasid nimetatud neiul nurjata tema vaimse tervise hoolimise katsed ja toetasid enesetapu teostamist. Ekspert soovitas riigi valitsejatele rakendada tulevaste surmade vältimiseks meetmeid, mille jaoks omavad nad õigustust suunata neid ka konkreetse veebikeskkonna vastu astumiseks.
Esimest korda juhtisid nad mainitud veebilehele kui ohu allikale tähelepanu 2019. aastal. Kuis toona midagi ette ei võetud, hindavad ajakirjanikud avaliku teabe põhjal, et foorumi külastajatest on vähemalt 50 Ühendkuningriigi alamat sooritanud enesetapu. Teisi riike kaasates võib ulatuda ohvrite arv sadadeni.
Ühismeediaplatvormid on analoogsed vestluskeskkonnad ära keelanud. Surm jätkab aga oma turundamist iseseisvas veebikeskkonnas. Enesetapufoorum lisas hiljuti esilehele isegi hoiatuse, et ei kavatse alluda ühegi riigi valitsuste tsensuurinõuetele. Suremist juletakse seega keelustada, aga enesetapu veebilehega ei saada hakkama. Ilmselt tajub ka Surm, et temasse ei suhtuta piisava tõsidusega ja muutub üha pealetükkivamaks.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"