Riik paneb rakendusuuringute keskusesse 16 miljonit eurot

Foto: Tallinna Tehnikaülikool.

Riik on koostöös ettevõtjate ja teadusasutustega loonud rakendusuuringute keskuse, et soodustada ettevõtete teadus- ja arendustegevust ning innovatsiooni. Riik plaanib järgmisel neljal aastal keskuse jaoks eraldada 16 miljonit eurot.

Riigile kuuluv aktsiaselts Metrosert on Eestis mõõtmiste keskasutus, mis korraldab, et kõik mõõtevahendid, alates poekaaludest kuni koduste veearvestiteni oleksid kasutuskõlblikud ja usaldusväärsed. Nüüd on riik andnud äriühingule ka ülesande käivitada rakendusuuringute keskus ehk luua võimekus viia ettevõtete huvides läbi rakendusuuringuid.

Keskus hakkab rakendusuuringuid läbi viima viies valdkonnas: biorafineerimine, droonitehnoloogiad, autonoomsed sõidukid, vesinikutehnoloogiad ja terviseandmed.

Metroserti juhatuse liige Aigar Vaigu tõi näite biorafineerimise valdkonnast.

"Meil on väga head uurimisgrupid näiteks nii Tartu Ülikoolis kui ka Tallinna Tehnikaülikoolis, aga sealsed katsetused jäävad liitri või kümne liitri suurusjärku. Tööstuses peavad need materjale kääritavad bioreaktorid olema võimelised tootma aga kümnetes tuhandetes liitrites. Selleks, et minna viie või kümne liitri pealt kümnete tuhandete liitrite peale, on vaja katsetada, kuidas need samad protsessid võiksid käituda paarisaja liitri peal või isegi paari tuhande liitri peal. See ongi see võimekus, mida Metrosert Eesti ettevõtetele saab pakkuda," lausus Vaigu.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantsler Sille Kraam ütles, et ettevõtjad vajavad riigi tuge, sest üldjuhul on Eesti ettevõtted liiga väikesed, et ise teadusarendustegevusega tegeleda.

"Kuna ettevõtted on väikesed, siis ostavad nad üldjuhul seda teadmist sisse, näiteks ülikoolidelt. Meie oleme rakendusuuringute keskusega adresseerinud eelkõige selliseid valdkondi, kus täna on nii-öelda valged laigud, kus täna ei ole võimalik seda teenust saada teadusarendusasutustelt. Või siis on ettevõttel oluline kiirus – kasutada turuolukorda ära ja saada võimalikult kiiresti see teadmine kätte, mille põhjalt siis oma tooteid ja teenuseid arendada. Just see on see koht, mida rakendusuuringute keskus hakkab täitma," ütles ta.

Kraam lausus, et praegu moodustatakse rakendusuuringute keskuses meeskonda, et lähiaastatel ettevõtjatele teenuseid pakkuda. Eeskätt loodetakse leida tugeva teadus- ja ettevõtlustaustaga inimesi välismaalt.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: