USA kirjutavate tööliste vanamoodne streik jäi ajale jalgu
Ehkki Hollywoodi stuudiod otsustasid sõlmida viis kuud kestnud streigi lõpetamiseks ameerika kirjatöölisi esindava ametiühinguga kokkuleppe, on tegu vaid ajutide hingetõmbepausiga. Ühtlasi võib oodata, et tüli tekitanud tehisintellekt suudab lihvida selle ajal oma oskusi märksa rohkem kui inimestest sulesepad, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kaugelt vaadates paistab ameerika kirjatöölisi esindava ametühingu korraldatud streik proletariaadi traditsioonilise töötingimuste läbirääkimistaktikana. See oleks viga. Juba 1954. aastal loodud filmi-, televisiooni-, raadio- ja uue meedia kirjanikke esindav Writers Guild of America West on ametiühing, mille kevadel algatatud streik reedab varasemate palgateemaliste vaidlustega võrreldes palju teravama konflikti olemasolu.
Teksti koostamine pole enam inimeste ainupädevus. Varasemalt ei pannud keegi pahaks, otse vastupidi, isegi nõudis, et kirjutamishuviline loeks enne võimalikult palju tunnustatud kirjanike tekste. Seda tegi ka ChatGPT. Selle erinevusega, et sajakonna raamatu asemel luges läbi kõik kättesaadavad tekstid, mispeale asus ta küsimise peale uut looma. Kirjutusmasina kõrvale sündis veelgi vägevam kirjaniku tööriist, vabastades tema aega teksti loomisest selle kohandamisele.
Pole kahtlustki, et paljud kirjaliku loometööga palka teeninud ameeriklased kasutasid tehisintellekti abi. Arusaadavatel põhjustel sellest eriti ei räägita. Probleem on selles, et mõned filmistuudiod avastasid, et ka nemad võivad seda sama teha, aga kirjanikke kaasamata. Sellega ületasid nad kirjutajate valupiiri.
Inimesest kirjanikel on õigus keelduda selliste stuudiotega koostöö tegemist. Seda ka tehti, kuulutades välja streigi. Teksti loova tehisintellekti kasutuse tempot võibki võtta päästiksündmusena pikemat aega kogunenud pingetele. Nende kõigi ühisosa on tehnilise arengu tulemusel kahanema hakanud sissetulek ja muutuv töö.
Internet, voogesituskeskkonnad ja Youtube muutsid oluliselt televisiooni ja kino kanalitele rajatud traditsioonilisi ärimudeleid, sealhulgas sisutootjaid. Netflixi, Apple, Amazoni jne taolised uued tegijad said suurimateks sisutootjateks, kes tegid seda tööd tõhusamalt ehk hoidsid kellegi tegevuse pealt raha kokku. Jutt käib miljarditest dollaritest. Ent see kõik oli juba juhtunud. Paistab, et märtsis alguse saanud ChatGPT kasutuse levik oli viimaseks kõrreks ja mai esimesel reedel algas streik.
See näitas kätte suurima valu kannatajad. Need olid seni kirjutamisega tulu teeninud kirjanikud, kellega juulis liitusid filminäitlejad. Ebatavaline "kaheraudne" streik vedas omakorda majanduslikus mõttes vee alla filmide tootmisega seotud ettevõtteid, talendiagentuuridest toitlustajate ja rekvisiitoriteni.
Streiki kaugemalt jälginud inimesed võivad märgata üldistavaid jooni vahest pareminigi. Hollywood on omanud suurt poliitilist jõudu. Näiteks tänu Disney lobitööle pikendati autoriõiguste kehtivusaega pea sajandini. Filmide levik on allutatud regionaalsetele piirangutele jne. Nüüd ongi põnev jälgida, kui suurt mõju omab Hollywood tehisintellekti käsitlevate seaduste kujundamisele.
Seejuures tasub olla tähelepanelik veel vähemalt kolme tehisintellektist mõjutatava, kuid poliitiliselt mõjusa väärtusahela esindajate osas. Need on tervishoid, jurisprudents ja raamatupidamine. Kõikide mainitud tööprotsesside sees on tegevusi, milles tehisintellekt omab inimese ees olulisi eeliseid.
Arutluskäik ei rajane kevadel levinud uudistele ChatGPT edust valdkondlike ekspertiisi testivate eksamite läbimisel, ent sellestki võib midagi järeldada. Nende erialade sisu seisneb pigem suure hulga andmete loogilises kaasamises otsustusprotsessi kui kunstipäraselt loomingulise arvamisega. Nende erialade hind ühiskonnale ehk töötajate palgad on sedavõrd suured, et väsimatult töötava andmeanalüüsi suutelise intellekti areng pole mitte ainult möödapääsmatu, vaid moraalselt õigem valik.
Ent nendele suure mõjuga ja kõikjale ulatuva sotsiaalse haardega erialadele on streikimise asemel omasem tõmmata poliitilisi niite ja kujundada seaduseid, millega pidurdatakse tehisintellekti kasutuselevõttu. Siingi on olemas moraalselt õigustatud kaalutlused, ennast suure tööga koolitanud põlvkonna ootuste kaitsel.
Hollywoodi stuudiod sõlmisid streigi lõpetanud kokkuleppe. Sellest võib välja lugeda, et nad hindavad endiselt inimeste panust tehisintellekti omast kõrgemaks. Seda ei saa võtta siiski inimeste võiduna, vaid pigem kiiresti mööduva hingetõmbepausina. Kokkulepe on vaid ajutine. Tehisintellekt õpib ka selle pausi ajal rohkem, kui inimesed suudavad arendada omi pädevusi.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"