X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Amazoni järjekordset vallandamislainet leevendab 10 000 koera

Foto: Mike Hoff/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Alates aasta algusest on vallandunud IT-hiid Amazon umbes 27 000 töötajat, samas on registreeritud Amazonis töökohale ligi 10 000 koera. Neljajalgsete positiivset mõju tootlikkusele ei tasu aga alahinnata, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA ülemkohtus ootab lahendit vaidlus kuulsa Tennessee viski tootja Jack Danielsi ja loomadele mänguasju valmistava ettevõtte VIP Products vahel. Vaidluse objektiks on koertele valmistatud mänguasi "Bad Spaniels". Nimi kõlab kuidagi tuttavalt. Pilt saab vähemalt inimestele selgemaks, kui vaadata mänguasja ennast. See tõstatab loomulikult küsimuse, kas lelu loodi koerale või inimesele.

Mänguasi meenutab kujult tuntud musta sildiga viskipudelit. Sellelgi on must etikett, mis kujutab süüdlaslikku spanjelit. Kui päris viskipudeli etiketil on sõõri sees sõnad Vana number 7, siis koerale või selle omanikule müüdaval tootel Vana number 2. Numbri tähendus saab selgeks, kui edasi lugeda. Viskipudelil järgnevad sõnad Tennessee sour mash whiskey. Koera kaubal asendab viskit sõnapaar vana vaip. Number kaks on seotud WC-s tehtavate toimingutega, milledest number kaks lõpetas vaibal.

Viskitootja tunnistab nalja ja sedagi, et neile koerad meeldivad. Neile meeldivat kliendid aga veelgi rohkem ja ta ei taha, et ostjad satuksid segadusse ega seostaks peent viskit koerakakaga. Ülemkohtusse jõudmine tähendab, et madalama astme õigusmõistmised ebaõnnestusid. Järelikult peab lihtsa nalja taga varjuma midagi tõsisemat. Tuleb välja, et selleks on USA põhiseaduse õiguste deklaratsiooni esimene parandus, mis näeb ette usu-, sõna-, ajakirjandus- ja rahumeelsete kogunemiste vabadust ja petitsiooniõigust. Kaalukaussidel on sõnavabadus kaubamärgi seaduse vastu.

Juhtumis torkab silma koerte inimeste mängust välja tõukamine. Viga on hakatud siin-seal parandama. Kasu saavad ju lisaks koertele ka inimesed ja neid palganud ettevõtted. Mõnikord võib isegi jääda mulje, et koerte eest hoolitsetakse töötajatest rohkem.

Nii vallandas Amazon aasta alguses 18 000 töötajat. Äsja teatati, et firma lõpetab töösuhte veel 9000 töötajaga. Samas leiab uudise, milles kirjeldatakse enam kui 10 000 Amazonis töökohale registreeritud koera.

Oluline on olla sõnades täpne ja korrata, et koerad on registreeritud töökohale, mitte tööle. Koeri saabub regulaarselt tööle umbes 100 Amazoni kontoris USA-st Austraaliani. Nad tulevad tööle koos omanikust töötajaga. Töötajal on oma töökoht ja tööülesanded. Koertele on loodud mänguväljakud, suhtlemisruumid ja kohad, kuhu jätta nii numbrid üks kui ka kaks.

Järelikult peavad koerad olema tööandjale kasulikud. Viimasel ajal ongi hakanud selguma, et kasu väljendub kontorites peamiselt vaimse tööga koormatud töötajatele avanevate positiivsete mõjude kaudu. Amazonil on loodud koguni programm "Koerad tööl". Selle jaoks loodi koertele mõeldud mänguruume, korraldatakse koerasõbralikke üritusi, vahendatakse soodushinnaga lemmikloomakindlustusi ning iga koer saab esimesel päeval koos spetsiaalse pääslakaardiga tervituskingi ja sekretäri lauast alati tasuta maiustusi.

See kõik võibki põhjustada inimestes kadedust ja väikest vimma kuuldes, et Amazoni juhtkonna sõnade järgi soovivad eemaldada kõik takistused, et koertel oleks olemas kõik edukaks tööpäevaks vajalik. Ameerikas öeldakse, et tasuta lõunaid pole olemas. Järelikult nähakse koertes teatud moodi tööpanust.

Koroonast tingitud pealesunnitud kaugtööeksperimendist õpiti märkama nii kodu- kui ka kontorirežiimi plusse ning miinuseid. Kaugtöö ühe miinusena tuuakse esile innovatsiooni ja leidlikkuse vähenemist. Selle tekkimisel peetakse oluliseks juhuslikke kokkusaamisi, kui hetkeks vabanetakse koormavatest töömõtetest. Korraks uuele keskendudes ja mõeldes võib vabanenud vaim just siis avastada seoseid ja vastuseid seni vaevanud probleemidele.

Tuleb välja, et töökohal ringi liikuv koer tekitab kasulikke stressi leevendavaid ja mõtlemist vabastavaid katkeid. Koerad toovad kokku võõraid inimesi ja sütitavad spontaanseid vestlusi.

Tööandjale on kasulik, et need sünniksid töökohal ja kokku saaksid suure väärtusahela erinevaid lülisid esindavad liikmed. Inimesed on oma harjumuste ohvrid ja võivad tegutseda aastaid monotoonses liikumis- ja suhtlusringis, eitates sama asutuse teisi kaaslaseid. Nii on ju kogu aeg hakkama saadud.

Erinevalt kassidest on koerad suhtlemisele avatumad ja võivad algatada süüdimatult viljakaid inimsuhteid. Ettevõttes otsuseid tegevad juhid tõdevadki teatud rahuloluga, et tänu koertele on inimesed hakanud liftides ja fuajeedes teineteisega palju rohkem suhtlema. Nii mõnigi neist suhtlustest võib olla kuldaväärt.

Sellest võib isegi välja kooruda kasulik mõju osade töötajate tootlikkusele, et firma saab nüüd vallandada täiendavalt 9000 töötajat. Seejuures polnud nende seas ühtegi koera.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: