Keelemudelite hüppeline areng toob KITT-i teleseriaalist tänavale
Muu hulgas legendi staatusesse tõusnud Pontiac Firebird Trans Ami valmistanud General Motors teatas hiljuti, et kavatseb lisada oma uutesse autodesse vestleva tehisintellekti mudeli ChatGTP, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Ingliskeelne fraas "Knight Industries Two Thousand" võiks keskmises vanuses inimestes kõlada kuidagi tuttavana ja äratada uduseid mälestusi. Mälupilt muutub ilmselt hetkega selgeks, kui mainida lühendit KITT, autot ja sõnapaari "Knight Rider". Michael Knighti nimelist autojuhti kehastas 1980. aastate populaarses teleseriaalis David Hasselhoff. Olgu ta siin ära mainitud, sest seriaalil oli piisavalt naissoost vaatajaid, keda huvitas ilmselt rohkem peategelane, kui kõnelda suutev imeliste võimetega auto.
Välimuselt oli KITT oli välimuselt Pontiac Firebird Trans Am. Sisult oli ta aga midagi palju enamat. KITT oli intelligentne. Ta vestles juhiga elulistel teemadel, viskas nalja, kuulas juhi käske isegi kui viimane asus autost eemal ja tal oli hädasti abi vaja. Nutikas auto võis vajadusel hüpata üle takistuste ja ujuda vee all. Sellises olukorras tootis auto kabiinis viibijatele hapnikku
Üleüldse oli KITT kadestamisväärne keemik, kuna oskas eemalt analüüsida kahtlaste materjalide keemilist koostis. Hoolimata sellest, et selleks ajaks polnud internet veel tõsine teema, võis ta tungida võõrastesse arvutitesse ja murda lahti saladusi varjavaid koode. Autol oli juurdepääs kõiksugusele teabele, hoonete joonistele ja võis võtta ühendust kaugete inimestega faksi või kõne vahendusel.
Kõigele lisaks võis nutikas auto segada vaenlaste raadiosidet, näha läbi takistuse selle taha varjuvaid inimesi ja panna haigetele diagnoose. Vähemalt ühes seriaalis andis ta ka raha. Pole teada, kas ta trükkis seda nagu riigipank või oli temas peidus pangaautomaat.
Midagi jäi kindlasti mainimata. Toodust peaks piisama, et öelda uhkustava väljakutsega "Noh, GPT-4 tee järgi!". Põhjuseid uue tehisintellekti mudeli mainimisele oleks palju. Kasvõi see, et lähiajal on vähe teemasid, millega ei saaks uut tehisliku intellekti seostada. KITT-i eeskujuks seadva üleskutse taga on siiski konkreetne põhjus. Väidetavalt plaanib USA autotootja General Motors paigaldada uutesse autodesse vestleva tehisintellekti mudeli ChatGTP. Koostööpartneriks valis GM Microsofti, mis on mudeli üks kaasomanikke ja arendajaid.
General Motorsi asepresident Scott Miller märkis hiljutises intervjuus, et ChatGTP hakkab olema kõikjal, sealhulgas ka autodes. Sõnaosav kaaslane aitaks hoida juhil päevaplaani, juhendada teda või isejuhtivat autot sõidutee valikul, hankida vajalikku teavet, pakkuda meelelahutust ja hoolitseda sõiduki tervise eest. Autotootja esindaja sõnul kavatsetakse saavutada palju enamat kõne mõistvast digitaalsest assistendist.
General Motors ei jää kindlasti ainukeseks tehisintellektiga autode võimekuse arendajaks. Firmal tasub teha aga teistest suuremat meediakära, sest varem mainitud KITT-i kehastanud Pontiac Firebird Trans Am on GM-i toodang. Vana vaimu ellu kutsumisel võib olla maagiline tõmbejõud vahest viimase rikka põlvkonna rahale.
Uue põlvkonna GPT-4 hakkab asendama seni ChatGPT-le sisu andnud eelmist tehisintellekti mudelit. Autotootja kavatsusi kajastanud uudis levis möödunud nädalal, st enne GPT uuema versiooni väljakuulutamist. Toona ei paistnud teade kedagi eriti erutavat, sest firma aktsiaväärtus ei teinud hüpet ülespoole. Tõele au andes langes see hoopis paar pügalat. Ilmselt mitte mainitud uudise pärast, vaid pigem kajastas see suure autotootja väärtpaberi tavapärast kõikumist.
Samas pole välistatud, et autotootjad koos paljude ettevõtetega võidavad investorite tähelepanu, lisades tegevuskavasse lühendi GPT-4. Olgu meenutuseks ehk isegi kõige kurioossem näide taolisest nimega manipuleerimisest, kui USA-s tegutsev jääteed ja karastusjooke tootev ettevõte "Long Island Iced Tea Corp" muutis Bitcoinide kuumal tõusuajal firma nimeks "Long Blockchain Corp". Seni ühe-kahe dollari juures kõikunud firma aktsia väärtus tõusis samal päeval 200 protsenti. Jäätee valmistaja jätkas karastusjookide valmistamisega nagu varemgi. Investorite võlumiseks piisas nimele võlusõna lisamisest. Päris kindlasti ei jää sama fenomen GPT-eufooriafaasi ajal ekspluateerimata.
KITT-i võimekuse juurde tagasi tulles jääb esialgu osa imevõimetest isegi GPT-4 abil saavutamatuks. Küll aga võib uuendatud ChatGPT paista paljudes olukordades juhist targemana. Sama mulje jäi ka mainitud teleseriaalis, kui KITT üllatas David Hasselhoffi nutikate tähelepanekutega ja aitas tal asjadest aru saada. Väidetavalt sooritas GPT-4 IQ-testi tulemusele 114, mis asetab masina IQ kõrgemale keskmise inimese omast.
Pole võimatu, et nii mõneski uues autos ei pea värske omanik kiusatusele vastu ja küsib vaikselt, "KITT, kas sa kuuled mind". Ilmselt järgneb sellele pärast pingelist vaikust lausekatke "Michael, mis juhtus, ma ei tunne sind ära?".
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"