Austraallaste terviseandmete hiidleke väärib kaasaegset valmi
Vene päritolu häkkerid varastasid ligi kümne miljoni austraallase terviseandmed ja on asunud neid lunaraha saamiseks järjepanu lekitama. Kohalike poliitikute käitumine ilmestab, et inimeste olemus pole viimase mõne tuhande aastate jooksul eriliselt muutunud, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kreeka mütoloogiast leiab mitmeid tulevikku vaatavaid lugusid. Sõnum peitub küll müütilise loo sündmustes, jättes nende jutustaja tahaplaanile. Samas väärib just viimane tähelepanu, sest loo väljamõtleja ja lugematud esitajad on tõeliselt olemas olnud. Muistendi tegelased on seevastu väljamõeldised. Neid kasutatakse inimese mõistmiseks koostatud omamoodi uurimistööde illustreerimiseks.
Sellest kõigest võib järeldada, et inimesed pole vahepeal eriti muutunud. Nad on sunnitud ennast kordama. Muutuvad vaid vahendid, millega ta enda olemust varjata püüdes seda üha uuesti teeb. Olgu esmalt toodu kaks näidet müütidest.
Kassandra oli Trooja kuninga Priami imeilus tütar. Teda himustas Apollo. Kreeklased peavad Apollot praeguseni enda peegelduseks, kõige kreeklaslikumaks jumalaks, kellel olid suurepärased vibulaskmise, muusika ja tantsu, tõe ja ettekuulutuste, ravimise ja haiguste, päikese ja valguse ja luulega seotud jumalikud võimed. Ühtlasi oli ta kõige ilusam mees. Ainuke, kes teda millegi pärast ei tahtnud, oli Kassandra. Seepeale pani armuvalus Apollo neiule peale needuse, mis võimaldas tal näha küll tulevikku, aga teda ei uskunud mitte keegi.
Teise tegelase leiab Odysseuse rännakutest, kus ta satub kokku koleda kükloobi Polyphemosega, kes oli juba ära söönud kangelase mitu sõpra. Kui kükloop küsis Odysseuse nime ja lubas talle selle eest kingituse, lausus kangelane, et nimi on "Mittekeegi". Kükloop peab sõna, lubades kingitusena süüa ta kõige viimasena. Öösel, kui koletis magas, torkas Odysseus söestunud roikaga tal ainsama silma peast, mille peale hakkas viimane karjuma, et mittekeegi tegi ta pimedaks.
Müütide kaasaegne versioon rullus hiljuti lahti Austraalias. Häkkerid tungisid riigi suurima tervisekindlustusseltsi Medibank infosüsteemi ja viisid sealt kaasa vähemalt osa 9,7 miljoni kodaniku delikaatsetest terviseandmetest. Päris kindlasti oli Kassandra hoiatanud Medibanki infosüsteemi omanikke andmete lekkimise võimalikkuse eest, aga teda ei usutud.
Iga andmelekke tõttu kompromiteeritud kodaniku eest küsisid häkkerid ühe dollari. Vastasel juhul ähvardati andmed avaldada. Austraalia siseminister Clare O'Neil hoiatas seepeale: "Soovin, et rünnaku taga olevad kaabakad teaksid, et teile tulevad järele selle riigi kõige targemad ja karmimad tegelased". Lekitatud andmete seas ohvriks sattunud peaminister Anthony Albanese hoiatas samuti, et raha maksmise asemel ootab pätte karm karistus.
Vahest lootsid ministrid korrata eelmise aasta kevade sündmusi USA-s. Toona püüdsid häkkerid raha välja pressida, blokeerides idaranniku vedelkütusetarned. Hirm kütuse lõppemise ees tekitas suure segaduse. Riik reageeris juhtunule kui rahvusliku julgeoleku riivamisele ning lubas kogu oma jõuga pätte taga ajada ja karistada. Seepeale riputasid häkkerid üles vabanduse, et nad olid vaid rahaahned ega soovi suurt sõda ja lubavad edaspidi olla ohvrite valikul ettevaatlikumad.
Austraalia pole nii hirmuäratav. Lisaks on vahepeal maailma lisandunud küünilisust ja märgid viitavad Venemaalt pärit häkkeritele. Tõenäoliselt oli Kassandra ka ministreid ebaõnnestumise eest hoiatanud, aga teda ei usutud. Oma kavatsuste märgina avaldasid kurjategijad eelmisel neljapäeval andmebaasist väljavõtte raseduse katkestanud naiste andmetega. Peaminister avaldas suurt nördimust ning nimetas häkkereid põlastusväärseteks ja kogukonnale uskumatute kannatuste põhjustajateks.
Häkkerid haukusid sõna otseses mõttes vastu, sest vastus sisaldas kahte haugatust. Seda ilmsemalt olid need mõeldud edastama mõtet, et haukuv koer ei hammusta. Häkkerid teatasid: "Ütlete, et see on vastik (auh-auh), kui avaldame mõningad andmed. Ent me ju hoiatasime teid. Peame alati sõna. Juhul kui me ei saa lunaraha, peame antud andmed avaldama, sest muidu meid keegi tulevikus ei usu."
Poliitikute veenmiseks avaldasid nad järgmiseks valiku vaimse tervise ja alkoholismiga seotud ravi saanud austraallastest. Medibanki peadirektor tunnistas kahetsusega, et tõenäoliselt on oodata andmelekete jätkumist. Peaminister soovitas austraallastel neid andmeid mitte vaadata. See meenutabki kükloop Polyphemuse hüüet, et tema koopas on mitte keegi halba tegemas.
Tuhandete aastate tagune moraal hoiatab, et suure väärtusega andmete kaitsmisel peab uskuma Kassandra hoiatusi. Hilisema ähvardamise asemel tuleks panustada energiat ja oskuseid tõhusamalt, kui seda suudavad käputäis kaugel asuvaid häkkereid.
Üleskutse "Ärge vaadake!" pole turvatunde tagamiseks piisavalt asjatundlik strateegia.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"