Võitlus metaversumi tuleviku üle võib jätta suurfirmadele tühjad pihud

Kuigi metaversumi arendamisele kulutatakse sadu miljardeid eurosid ja sellele ennustatakse roosilist tulevikku, võib suurfirmade võidujooks lõppeda samamoodi kui Vana-Kreeka titaanide sõda, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Taevast ja kosmost valitses vana Uranos. Tema aeg sai otsa, kui ta tõukasid troonilt tema abikaasa Gaia koos noorema poja Kronosega. Uranos vihastas Gaia välja pärast seda, kui oli vangistanud tema kuus last otse tema üsas. Ei, see pole vigane väide. Gaia tähistab mütoloogias Maad ja Kronos aega ehk siis vange peeti maa sees. Kolm vangis last olid 50 pea ja 100 jalaga koletised ning ülejäänud kolm ühe silmaga hirmsad kükloobid. Kõigil oli palju rammu ja maalaste jaoks võinuks nad maapõue jäädagi.
Inimestelt jumalad teadupärast nõu ei küsi. Vihane Gaia sepistas suure sirbi ja kutsus vabaduses olnud sama isa sigitatud ülejäänud 12 last papsi vastu välja astuma. Kava nägi ette Uranose vaheda teraga kastreerimist. Ainukeseks liitlaseks osutus noorim Kronos. Pojal õnnestuski varitsemise järel Uranos viljatuks teha ja ta heitis jumaliku varanduse Vahemerre. Seepeale rebis viimane lõhki Gaia kõhu, et vabastada seal kinni olnud lapskoletised ja algas titaanide sõda.
Kümme aastat kestnud heitlusest tuli lõpuks võidukana välja hoopis üllatustegelane. Temaga kohtume peagi. Vana loo ilusama tulemusene on Uranos e merre voolanud verest ja seemnemahlast sündinud armastuse, iha, ilu, naudingu, kire ja sigimise jumalanna Aphrodite.
Vana lugu on inimeste poolt loodud. Lugu pole tegelikkus, vaid üks maailma toimimise teooriatest. Naeruvääristamise asemel võiks imetleda elavat fantaasiat. Ent ka seda, et midagi oleks justkui kordumas. On ju praegusegi maailma teooriate koostajateks endiselt inimesed. Leida võib isegi vanade tegelaste kontuure, vaid nimed on vahetunud.
Samuti võib aimata uue titaanide sõja algust. Seegi kord käib see maa ja taeva valitsemise üle. Haarde mõistmiseks vajame taaskord rikast fantaasiat, sest algav võitlus käib metaversumi valitsemise üle. Maailm Gaia üsast kosmoseni, kus ei kehti loodusseadused ega maalastele tuttavad füüsilised barjäärid.
Analüüsifirma McKinsey hinnangul ületab alanud kümnendi lõpuks metaversumi väärtus viis triljonit eurot. Panganduskontserni Citi arvates võiks seitsme aasta pärast virtuaalse ruumi majandust hinnata isegi 13 triljoni euroga. Tulevikumajandust uuriva Gartneri nägemuses peaks juba nelja aasta pärast veerand maalastest viibima päevast vähemalt tunnikese metaversumis poodeldes, suheldes, õppides ja töötades.
Digitaalses fantaasias pakuks tooteid ja teenuseid umbes kolmandik praegustest ettevõtetest ja organisatsioonidest. Viimase 1,5 aastaga on oma metaversumi usku kinnitatud 180 miljardi euroga. Tuntuimad titaanid on Meta, Google, Microsoft, Nvidia, Apple, Autodesk jne.
Nii võttes polekski nagu millegi üle arutleda. Metaversumi saatus on vist otsustatud. Titaanide sõjast leiab aga õpetlikke vihjeid. Noor Kronos ja vana Uranos põhjustasid teineteisele jubedaid kannatusi ning kulutasid suure hulga energiat selle tulemusega, et mõlemad jäid kaotajaks. Lõpuks tõusis võimule kavalalt suurest sõjast osaliselt kõrvale jäänud Kronose ja tema õe Rhea ühine laps Zeus.
Miks peaks uskuma suurte ja vanade IT-titaanide tarkusesse? See, et nad tahaksid käivitada uue tehnoloogia arengutsükli ja ajada inimesed seda kasutama on mõistetav, nagu Kronose tahtmine maailma valitseda. Seda ta tegi, aga halvasti, sest pelgast eneseusust ja jõust selleks ei piisa. Pealegi, kõik titaanid peavad ju kohtuma millalgi viimase väljakutsega.
Kas alanud võitlus metaversumi valitsemise üle kujuneb vana põlvkonna viimseks testiks, et seejärel kurnatuna võimaldada uus võimalus seni vähe tuntud noorematele tegelastele? Neile, kes kujundaksid midagi põhimõtteliselt uut. Midagi, mille kontuure on veel vara ära tunda, mis just seetõttu ongi vanadele ja võimu kaotuse hirmus Second Life'i, krüptovaluutat ja arvutimängude tegemist mõistvatele ettevõtetele tabamatu.
Pole eriti märgata, et inimesed tänavalt ihkaks metaversumi järele. Sõltumatuid IT-eksperte koondava Canalys Forumi juhtiva eksperdi ja metaversumi arengust raamatu kirjutanud Matthew Balli arvates võib sellest lähiajal kujuneda liialdatud ootuste varjus raha neelav kanalisatsiooniauk.
Metaversum võib olla uus internet, mida keegi pole tahtnud. Maailma elanike meeli köidavad muud pakilised probleemid, kui soov uskuda NFT, krüptoraha ja virtuaalreaalsuse keskkonda haaravaid fantaasiaid. Ball ennustab, et aastaks 2025 on enamus metaversumiga seotud projektidest tegevuse lõpetanud.
Kanalisatsioonist rääkides ei ole tegemist kõike neelava musta auguga. Sinna kaduv raha jääb alles ja leiab lihtsalt uue omaniku. See peakski olema uus põlvkond, kes on seni oodanud oma võimalust, kuni vanad titaanid teevad vea ja loovutavad koha koos rahaga uuele mõttele.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"