Tugev trenn teeb käbilinnu suled punasemaks

Foto: Merike Pikkmets

Isased kuuse-käbilinnud lähevad kõva trenni tehes punasemaks.

Kuuse-käbilinnud on põhjapoolkeral laialt levinud värvulised ja vintlased; emaslinnud on seejuures kollakasrohelised, isaslinnud punased.

Hispaania teadlased eesotsas Blanca Fernández-Eslavaga Pamplonast Navarra Ülikoolist tegid katseid ligi 300 Kesk-Hispaaniast püütud isase kuuse-käbilinnuga.

Uuringu idee koorus ammusest tähelepanekust, et puuris peetavatel isastel kuuse-käbilindudel kipuvad sulgimise järel kasvama senistega võrreldes kollakamat tooni suled.

Hiljutisemad uuringud on osutanud, et sulestiku värvust kujundavad pigmentained oksüdeeruvad rakkude energiamuundurorganellides mitokondrites.

Toidust pärit kollastest karotenoididest saavad arvatavasti just mitokondrite sisemembraanil erepunased ketokarotenoidid. Just sealsamas mitokondri sisemembraanil käivad aga ka tähtsad ainevahetusreaktsioonid, mis annavad rakule energiat.

Siit sugenes teadlastel mõte, et karotenoidide värvivahetus võib olla rakuhingamise reaktsiooniradadesse tihedalt sisse lõimitud: mida tõhusam ainevahetus, seda rohkem on rakkudes ketokarotenoide ja seda punasemad on linnu suled.

Nii saabki sulepunasusest aus signaal linnuisanda hea vormi kohta, mida teistel liigikaaslastel, sealhulgas emastel võib olla huvitav teada.

Ainevahetust hoogustab aga muu hulgas füüsiline tegevus, lindude puhul näiteks üsnagi energiakulukas lendamistegevus.

Just seetõttu oskasidki Fernández-Eslava ja ta kaaslased nüüd tahta välja selgitada, kuidas mõjutab lendamispingutus isaste kuuse-käbilindude sulevärvust.

Et pingutus veel suurem oleks, noppisid teadlased pooltel katselindudel mõned tiivasuled enne lindude vabaks laskmist välja. Kõigil lindudel noppisid nad ära ka mõned seljasuled.

Järgnenud nädalail kuudel uuesti kinni püütud lindude juures panid teadlased tähele, et vähendatud tiivasulgedega lindudel olid tagasikasvanud uued seljasuled eredamat tooni punased kui kõigi tiivasulgedega ringi lennanud lindudel.

Kes lendamisel rohkem pingutab, sellel sulestik punasemaks läheb, järeldavadki teadlased võrguvaramusse bioRxiv üles seatud kirjutises.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: