Hübriidtöö populaarsus võib viia koosolekulaua väljasuremiseni

Ühiselt suure kommikausiga laua taga kogunemiste aeg hakkab otsa saama. Samas pole veel sugugi selge, mis seda asendama hakkab, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Iga bürootöötaja on istunud kontori kõige suurema laua taga. Enamasti teatakse seda konverentsilauana. Pirakas tasapind koordineerib organisatsiooni hierarhiat ja kaugust maiustuste vaagnast. See peaks olema kõigi jaoks üks ja sama, aga paraku istub hierarhias kõrgeim traditsiooniliselt laua otsas ega ulatu koosoleku selle olulise osa juurde. Olukord on aga peagi muutumas.
Kaugtöö tehnilised võimalused olid ammu olemas, aga harjumused ja organisatsioonikultuur hoidsid vanast kinni. Lõpuks tõukas neid kaasama pandeemia. Ühtlasi õpiti teavet vahendavate tööriistadega töötama hübriidses vormis, kus osa töötajaid asuvad kaugel ja osa büroos. Tasahilju hakkasid selguma täiendavad kohandamist vajava üksikasjad. Osutub, et neist üks on vana hea konverentsilaud. Võimalik, et seda ootab ees kadumine.
Eeskuju näitab ravimifirmale GlaxoSmithKline USA uue kontori sisekujunduse loonud arhitektuuribüroo. Väljapakutud nõupidamisruumid meenutavad kompaktseid kinosaale, milles moodustub suure ekraani ees mugavatest tugitoolidest kaar.
Sisearhitekt John Campbell märkis, et suure laua taga kogunemiste aeg hakkab otsa saama. Koosolekutele ei ilmuta enam paberipatakatega, mida üksteisele edastati. Tullakse arvutitega, millelt kuvatakse jagatud pilte videokonverentsi ekraanile. Kõik polegi füüsiliselt kohal, vaid asuvad samuti ekraanil. Hübriidsetel koosolekutel viibinud on ilmselt tuttavad olukorraga, milles keset konverentsilauda on kõlari ja mikrofoniga seadeldis. Kuna ühed istuvad mikrofonist kaugemal, siis nende juttu ekraanil olijad ei kuule.
Sagedased on ka juhtumid, kus kaugemal istujad ei näe ekraanil kuvatava Exceli tabeli või Powerpointi graafiku detaile. Kohalolijatele võidakse näidata ka midagi, mis jääb kaamerasilmast välja ja kaugelolijatele teadmatuks jne.
Büroode sisekujundusele pühendunud sisearhitekt märgibki, et praegu kontorites toimuv on tema karjääri kõige põnevaim aeg. Vanad arusaamad on purunemas, uusi lahendusi alles otsitakse ja katsetatakse. Büroode ruumikasutust kujundatakse paindlikeks, et inimeste paigutust saaks kohandada jooksvalt vastavalt vajadustele. Põrandad tõstetakse kõrgemale, et vana ja uue põrandapinna vahele jäävas ruumis saaks kaableid suunata uute kasutuskohtadeni. Leiutatakse uut moodi mööblit, millest saab luua kas tasapindu või panipaiku jne.
Uuenduste ajastuga kaasuv möödapääsmatu nähtus on vajadus viidata Elon Muskile. Värskelt Twitteri suurosanikuks saanud innovatsioonilaine esisurfar jõudis lühikese ajaga olla firma nõukogu liige ja siis sellest loobuda. Musk märkis, et juhtkonnast puudumine teenib Twitteri tulevikku paremini. Täpselt pole selge, kas ta oli siis veel nõukogu liige, kui ta küsis teenuse kaudu kogu maailmalt arvamust, kas Twitter on suremas.
Õigustatud küsimus sai tema kaudu esitatuna soovitust dramaatilisema värvingu. Tegelik põhjus tulenes kõige populaarsemate klientide vähesest säutsumisest. Näiteks kümnete miljonite järgijatega Justin Bieber on aasta jooksul teinud vaid ühe postituse, umbes sama populaarne Taylor Swift pole kolme kuu jooksul fännidele midagi kirjutanud jne. Kõige populaarsemate kontode vähene panustamine võib lõppeda halvasti, viitab Muski hoiatav küsimus. Ta lubas peagi algatada oluliste muudatuste tutvustamise, ühtlasi küsides kasutajate arvamusi.
Tema Twitteri seiklus ongi seotud ühe taolise avaliku nõupärimisega. Musk küsis, kas Twitteri San Francisco peakorter tuleks muuta kodutute varjupaigaks, kuna keegi nagunii kontoris tööl ei käi. Ärkvel oldud ajaga kogunenud umbes pooleteisest miljonist vastajast hääletasid 91 protsenti kodutute kasuks.
Seepeale reageeris natukene hiljem Jeff Bezos, kes saatis lingi loost, mis tutvustab Amazoni Seattles asuva kontori juurde rajatud kaheksakorruselist kodututele peredele loodud varjupaika, milles teenindatakse aastas umbes tuhandet hätta sattunud peret.
Bezos soovitas Muskile teha sedasama Twitteris, kuna nii on töötajatel lihtsam võimalus teha ühiskondlikult kasulikku vabatahtlikku tööd. Head tahet väljendava vestlusega liitus veel üks IT-maailma suurinvestor Marc Andreessen, kes pakkus küsivas vormis, kas kodutu võiks leida Twitteri kontoris koha iga teise töölaua tagant.
Seepeale algatas Elon Musk veel ühe avaliku küsitluse, paludes hääletada, kas Twitteri nimest võiks eemaldada "w"? Alles jääv "Titter" tähendaks närvilist, vaoshoitud itsitust. Seda võib kunagi tulevikus kohata, nähes nõupidamiste ruumis suurt kontorilauda.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"