Robotkoera selga pandi esimene tulirelv

Ettevõte Sword Defense tõi avalikkuse ette robotkoera, kelle seljal troonib võimas tulirelv. Veel pole selge, kas mudelit kavatsetakse müüa ka ärilistel eesmärkidel, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kuidas paitada koera, millel on hammaste asemel püss? Koer tuleb, kui kutsuda teda nimega Spur. Tegemist on ingliskeelse akronüümiga, mille taha peitub "eriotstarbeline mehitamata tulirelv". Võib-olla on viga meis, kes peame neljajalgset robot-paugutajat koeraks. Siiski, süüdi oleksime vaid osaliselt, sest Boston Dynamicsi neljajalgset robotit on jätkuvalt kirjeldatud koerana.
Koera moodi liikuvat robotit arendati koostöös USA armeega. Siis kandis tegelane nime BigDog. Väärtuspakkumisena loodeti abistada sõjatandril tegutsevaid sõdureid raske varustuse transportimisel raskesti läbitaval maastikul. Jätkuideena räägiti tehistegelasest suurema ohverduse riskiga ohtlikke luureülesandeid teostava uue põlvkonna neljajalgse sõdurina. Projekt jäeti siiski pooleli.
Avalikkuses levinud teabe järgi olnud vähemalt üheks põhjuseks roboti jõuseadme liigne häälekus. Umbes 110 kilogrammi kaaluva roboti sees aitas liigutuste tegemiseks tarvilike hüdraulikaseadmete jaoks vajalikku rõhku tagada kahetaktiline sisepõlemismootor. Helipildist saab aimu tänaval vuravatelt mopeedidelt.
Firma arendas mudelit edasi, kuni valmis väiksem ja vaiksem versioon nimega Spot. Müügihinnaks määrati 75 000 dollarit. Meedia ärkas arendustöö uuele tasemele selle aasta kevadel, kui robotkoera võttis tööle New Yorgi politsei. Rahumeelne, kuid tähelepanelik politsei kaaslane vaatles ja kogus kuriteosündmustest teavet. Tegemist oli täiustatud mudeliga, mis koos lisadega maksis 94 000 dollarit.
Spot äratas linlastes hirmusegase pahameele pärast seda, kui sattus sotsiaalmeediasse edastatud videole. Sellel ilmub neljajalgne tegelane äraoleval ilmel majast, millest oli hetk varem välja toodud raudus kätega kahtlusalune. Linlasi kohutas nägemus ootamatult kätte jõudnud ulmest, milles korrarikkujatest inimesi ajab taga masin ja varsti ei saa enam eksimuste puhul apelleerida inimesest politsei mõistmisele.
Isegi ausal kodanikul võis olla kohutav mõelda kohtumisest halastamatu ja potentsiaalse jõhkardiga, mille hüdraulika torudes voolab ametniku omast veelgi külmem õli. Hingevalu suurendas arusaam, et kogu õigussüsteem püüab varjuda julma masina seljataha. Vahest just viimane võiski tunduda linlastele suurima reetmisena, kui korra hoidmisest püütakse kaotada inimesed. Lisaks pahandas maksumaksjaid robot-abipolitseiniku kõrge hind. Linnavalitsus otsustas projekti peatada.
Samal kevadel arenes teinegi skandaal, milles New Yorgi kunstnike kollektiiv oli ostnud 75 000 dollari eest Spoti baasmudeli ja seadistas selle turjale värvikuule tulistava paintball'i püssi. Eesmärk oli luua interaktiivne performance'i-laadne etendus Spotsrampage ehk Spoti märatsemine, milles vaatajad saavad ekraanidelt Spotti juhtida, kui see liigub organisatsiooni siseruumides ja tulistab kõike teele sattuvat värvikuulidega. Teatraalsest mängust piisas, et meenutada ühiskondlikus diskussioonis tõrjutud ideed inimeste vastu astuva relvastatud roboti arendamisest.
Spoti valmistanud Boston Dynamics pöördus avalikkuse poole selgitusega, et nemad mõistavad kunstikollektiivi käitumise hukka. Avalike huvidega ühtivaid ka neid kaitsvaid roboti müügi tingimusi on antud projektiga nende sõnul vääralt tõlgendatud. Müügitingimustes keelatakse Spoti kasutamise ebaseaduslikel ja ka inimesi ähvardavatel ning hirmutavatel eesmärkidel.
Spoti loojate häbelikkust võib mõista, sest roboti relvastamine on vastuolus maailmas juhtivate robootika, tehisintellekti, teaduse, veel mitmesuguste valdkondade ja tuntud arvamusliidrite avaliku pöördumisega taolisest eesmärgist loobuda.
Teisalt jääb pöördumine vist hea tahte väljenduseks, mis ei muuda midagi. Mõeldes kasvõi võtmes, et maailma õnnelike riikide edetabeli tipus asuva Soome koolikiusamine vajab valitsuse tasemel sekkumist, on ilmne, et inimestes on juba varakult olemas vastik programm, mis kipub käivituma sõltumata heast tahtest või õnnelikust kasvukeskkonnast.
Samas võtmes võib pidada pigem põnevaks kui murelikuks septembrisse jäänud uudist, milles kirjeldati, kuidas kaugjuhitava robotrelvaga tapeti Iraani tuumaprogrammi võtmeisik Mohsen Fakhrizadeh.
Spotile rahumeelset tööd kavandanud Boston Dynamics'i hoiak ei muuda samuti midagi. Sõjas ja armastuses lähevad käiku kõik vahendid. Oli vaid aja küsimus, kuni müüki ilmubki neljajalgse robotkoera selga loodud "eriotstarbeline mehitamata tulirelv" Spur.
Nimevalik võib olla juhuslik, aga raske on vältida sarnasust Spotiga nii nimes kui ka masina välimuses. Kuis ka armastus sai teemasse toodud, seostuvad viimasega õpetlikud sõnad – kerge alustada, raske lõpetada. Ilmselt armastame ka relvi.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"