Hiina ja USA riigikivid asuvad krüptoraha jahvatama
Hiljuti USA ja Hiina valitsusorganite tehtud otsused näitavad, et krüptoraha propageerivatel lobistidel napib veel võrreldes pagandussektoriga mõjuvõimu, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Ettevõtted ja erinevad huvigrupid kulutavad USA-s igal aastal miljardeid dollareid Kongressi ja föderaalametite lobitööle. Lobitööst on kujunenud unikaalne eriala, mis nõuab midagi, mida koolis ei õpetata. Need on tutvused, sotsiaalsed võrgustikud, võtmeisikute kontaktandmed ja keerukamate teineteise mõistmise olukordade jaoks võib-olla isegi salajased käepigistused.
Demokraatia olemus on huvirühmade vabadus enda eest seista ja mõju edendada. Vabadusega kaasneva korruptsiooni riski vähendamiseks peetakse lobistide üle järelevalvet. Järelevalves löövad kaasa huvirühmad ise ja mitmesugused vabatahtlikud organisatsioonid.
Viimaste kogutud andmetest selgub, et alates augustist on USA finantssektorisse tehtud uutest lobitöö lepingutest umbes kolmandik esindamas küberrahaga tegutsevaid ettevõtteid ja seotud huvi esindavaid organisatsioone. Tähelepanekut võib võrrelda õietolmu seirega, millega püütakse uusi astmahaigeid hoiatada saabuvatest rasketest aegadest.
Kogenumad teavad omast käest erinevate vihjete põhjalt nuhtluse tulekust ja alustavad ennetustööga. Antud metafooris reedab lobistide kasvanud arvukus ning aktiivsus küberraha ettevõtluse instinkte nende ärihuve piiravate poliitiliste ja riiklikke sekkumiste lähedusest.
Paari nädala eest hoiataski väärtpaberite ja börsi järelevalve komisjon krüptoraha vahendamisega äritsevat Coinbase'i, et neid võib ees oodata kohtutee seoses kavadega avada krüptorahale rajatud kõrge intressiga laenukontosid. Paistab, et eelmisel nädalal Coinbase kapituleerus ja peatas mainitud tegevuse.
Vaatlejad peavad seda märgiliseks endeks saabuvast lahingust ehk madalalt üle pea lennutatud hoiatusnooleks. Võrreldes varasemate, peamiselt kriitiliste sõnavõttudega, olevat riigi toon muutunud. Kardetakse, et tänu valdkonna kiusatusele arendada tulusat laenuteenuste äri määratleb valitsus krüptoraha edaspidi väärtpaberina. See toob kaasa kõik vastavad normatiivid ja uudne ettevõtlus ei saa enam vanaviisi tegutseda. Vana tähendab antud äris siiski suhteliselt lühikest ajalugu.
Tõeliselt vanast rääkides kahtlustatakse oodatava rünnakute laine taga traditsioonilise panganduse lobitööd. Päris raha ja väärtpaberitega opereeriv pangandus omab kordades suuremat lobieelarvet, mida kasutatakse oma huvide kaitsmiseks. Nende äri ohustavad krüptorahaga opereerivate ettevõtete pakutavad alternatiivid pangakontodele.
Pangandust seob ühine huvi riigiga, et hoiatada virtuaalsetele vääringutele rajatud teenuste kasutajaid suurest riskist. Kedagi ei saa keelata oma varadega riskimast, aga kui seda tehakse massilisemalt, terendab taamal majandust ohustav kriis. Meeltes on külma higi põhjustav 2007–2008. aastate globaalne finantskriis.
Rääkides krüptorahaga seotud riskidest ja riiklike sekkumiste lainest, tähelepanu väärib samasse aegruumi paigutuv Hiina keskpanga mõne päeva tagune teadaanne. Kümne riikliku ameti ühist seisukohta koondavas teadaandes kuulutatakse kõik virtuaalsed vääringud riigis ja riigi alamatele ebaseaduslikeks. Must-valget poliitikat põhjendatakse küberraha olemusest tuleneva kodanike varasid ähvardava tõsise ohuga. Arusaadavalt käib sealse poliitikaga kaasas riigi soov hoida kodanike rahaasjad valvsa pilgu all.
Hiinas on kümnekonna aasta jooksul väljastatud umbes tosin küberraha arengut kitsendavat riiklikku korraldust. Kõige kiuste virtuaalse raha ettevõtlus kasvas. Näiteks kahe aasta eest üleilmselt bitcoini kaevandavate arvutiparkide energiast kulutati 75 protsenti Hiinas.
Lõppeva aasta kevadel sätestatud järjekordse keelava seaduse järel langes näitaja vähem kui poole peale. Kuis äsja väljakuulutatud keeld on varasematega võrreldes praktiliselt totaalne, oodatakse energiaühikutes mõõdetuna Hiina bitcoini-tööstuse aktiivsuse langemist nullilähedaseks.
Sama kaduva teed peaks minema kõik sealsed valdkonnaga seotud teenused. Edaspidi ei tohi riigi alamad osaleda üheski virtuaalraha tehingus, kaasaarvatud kasutada piiritaguseid vahendajaid. Oodatavalt mõjus maailma suurima rahvaarvuga riigi isolatsioon halvasti küberrahade väärtusele.
Seega on küberraha sattumas vähemalt esialgu kahe suure riikliku kivi vahele. Kuidas jahvatamine lõppeb? USA väärtpaberite ja börsi järelevalve komisjoni nõukogu esimees vastas ajakirjaniku küsimusele küberraha tulevikust, et ta ei usu selle pikaajalisse elujõudu. Maailmas domineerivat valuutat emiteeriva riigi esindaja vahest ei saagi teisiti mõtelda.
Lähiajal saab aimu, millele mõtlevad hajusalt, saladuskatte all ja ilma tagatise ning sõjaväelise veenmisjõuta raha emiteeriv maailm.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"