Klassikaline sõim muutub läänemaailmas üha talutavamaks

Suurbritannia meedia järelevalveorgani Ofcom värske uuring viitab, et suurima negatiivse mõjuga väljendid seostuvad rahvuse, rassi, etnilise päritolu, seksuaalorientatsiooni ja soolise identiteediga. Kurikuulus f-tähega algav sõna on liikumas talutavuse tsooni ja seda peamiselt tänu nooremale põlvkonnale, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Richard Branson alustas ettevõtlusega 16-aastaselt ajalehe "Student" väljaandmisega. Neli aastat hiljem rajas postimüügiettevõtte ja seejärel heliplaatide kaupluste keti Virgin. Virgin Group haldab tänaseks üle 400 klientide raha kaupade ja teenuste vastu otse või kaudselt vahendavat firmat. Kogunenud kasumi eest ehitas ettevõtlik mees raketi, millega viis inimkonnas esimese eraettevõtjana reisijad kosmose piirilt Maad vaatama.
Sellega Bransoni erakordse ohjuri roll ei ammendu. Vahest ühiskondlikult suurema mõjuga saavutuseks võib pidada tema rolli Ühendkuningriigi alamate voodielu edendamisel. Muude kaupade kõrval arendas ta ka rasestumisvastaste toodete äri. Turundusliku hariduse või haridusliku turunduse vaimus abi saamiseks pöördus ta seni aiandusesõpradele ja kodukokkadele juhendfilme tootnud produtsendi poole.
Tahtekindlusega seniseid kirjutamata ja kirjalikke, kultuuri ja seaduse barjääre ületades valmis briti kultuuris märgiliseks peetud teleseriaal, milles konservatiivse riigi alamate ekraanidel kuvati esimest korda kõvasid asju. Efekt oli sedavõrd tugev, et resoneerub sealses kultuurimälus tänaseni. Seoses 23. septembril "Armastaja käsiraamatu" esmaesitlusest 30 aasta möödumisega käsitleb toonaseid sündmuseid ja järgnenud mõju ajaleht The Guardian.
Seksuaaltervise algatus toimis päästikuna seni vaoshoitud muutustele. Muutusid väärtused, suhtumised, intiimsust kajastav avalik diskursus ja talutavus meedias edastatava sisu kohta. Vaadati ümber kehtinud ametliku tsensuuri reeglid. Ühest kohast järeleandmine nihutas aga osa piiridest uude kohta. Sidevaldkonnas järelevalvet teostav Ofcom kehtestas avalikule meediale "veelahkme" reegli. Alates hommikul kella poole kuuest kuni õhtul üheksani ei tohtinud televisioonis ega raadios esitada lastele sobimatuks peetavaid programme.
Piiritingimuste täpsustamiseks küsib Ofcom lastevanematelt ja laiemalt avalikkuselt igal aastal kahel korral, kas kehtivad reeglid on piisavad. Vastajatest nõustub õhtuse piiriga 75 protsenti. Hommikune ülemmäär ei paista kedagi häirivat.
Lisaks seksuaalelu teemadesse suhtumise muutustele leidub inimeseks olemise valdkonnas muidki taluvuse piire testivaid arenguid. Sellegi nähtuse lätted seostuvad osaliselt Richard Bransoni ettevõtmistega nagu Virgin Media olulise internetiside pakkuja kaudu. Inimene oma vastuoludes huvitub käitumise normipiire testivast materjalist, mida internet oma suveräänses ükskõiksuses väsimatult vahendab. Lõpuks harjutakse seni põlatuga ja mõtteline taluvuspiir nihutatakse uude kohta.
Näiteks on vaja teada, kui krõbedaid sõnalisi väljendusi kuningriigis talutakse. Avalikkuse tundlikkust käredates väljendustes peab mõõtma mainitud kella üheksase veelahkme nõude täpsustamiseks. Arvamuste ja hoiakute uuringu tegid Ipsos MORI professionaalsed küsitlejad, kes pidid vastajate peal suud pruukima ja ropendama 158 erineval moel, testides nende taluvust muu hulgas välimuse, usu, rahvuse, soo, poliitiliste vaadete ja loomulikult universaalsemate ning ropumate väljenduste suhtes.
Vältimaks vastaja vaimset kurnamist jagati küsitlus viiele päevale. Päevas paluti reaktsiooni 37 riivava sõna kohta, kas see sobib kasutuseks enne või pärast õhtust TV-le ja raadiole kehtestatud piirjoont. Võimalik, et ülesanne laastas enim võõraid kodanikke korduvalt võimusõnadega kostitavaid küsitlejaid.
Aruanne sisaldab hoiatust, et lugeja kohtub potentsiaalselt solvavate väljenditega. Ülevaade avab riigis levinud inglis- ja muukeelsete vägisõnade maailma. Lugeja saab näiteks teada, et kui urdu või hindi keeltes öeldakse kellegi kohta "öökullipoeg" peetakse subjekti idioodiks. Samas ei püüta aruandega sõimukultuuri edendada, mistõttu jäetakse avaldamata sõnade mõjususe edetabel. Kardetavalt õpiks vihane kodanik, et tema senine parim sõim on olnud suhteliselt keskpärane. Paheliseks õppematerjaliks muutumisega võiks avaliku vestluse toon hüppeliselt teravneda.
Sestap tuuakse esile üldisemad trendid. Suurima negatiivse mõjuga väljendid seostusid rahvuse, rassi, etnilise päritolu, seksuaalorientatsiooni ja soolise identiteediga. Suhteliselt talutavaks peeti poliitikat puudutavat ja klassikaliselt universaalsemat sõimu. Kurikuulus f-tähega algav sõna on liikumas talutavuse tsooni ja seda peamiselt tänu nooremale põlvkonnale. See tähendab, et kui siivsuse järelevalve amet püüabki väljendit hoida laste eest varjus, on just nemad selle sotsiaalse oskussõna populariseerijad.
Sellest põlvkonnast peaks sündima järgmine Richard Branson, kes on ise teadupärast düslektik.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"