Ilmauurija: jaanilaupäev tuleb kuum
Kui tavaliselt on suve kõige soojem kuu juuli, siis tänavu kujuneb juba mitmendat aastat järjest juuni kõige soojemaks. Ilmauurija Jüri Kameniku sõnul tõuseb õhutemperatuur Eestis lähipäevil üle 30 kraadi ja püsib kõrgena veel 23. juuni õhtulgi.
"Viimaste andmete järgi peaks juuli tulema keskmisest natuke soojem," ütles Kamenik saates "Terevisioon". Ehkki keskmisest on tänavune juuli soojem vaid 0,5–1 °C võrra, ei pea juulis puhkavad inimesed tema sõnul oma valikut kahetsema. "Ma olen rääkinud korduvalt, et juuli kaks viimast nädalat ja augusti esimene nädal on kõige kindlam aeg, millal võiks puhkuseid planeerida, kui tahta ilusat rannailma," märkis ta.
Nagu öeldud, saabub suurem kuumus Eestisse juba enne jaanipäeva. Kameniku sõnul püsib õhutemperatuur nädal aega järjest üle 30 °C. Praegu on Eestis umbes 25 °C sooja ja Eesti jääb Poola ja Leedu kohal oleva kõrgrõhkkonna serva. Kõrgrõhkkond liigub lähipäevil edasi Venemaale. "See toob meile veel 33–34 °C kuumust. Nii et 23. juunil võib olla mitu kraadi üle 30 °C," ütles Kamenik.
Jaanilaupäevast kujuneb tõenäoliselt eesootava kuumalaine tipphetk. Kas nii kuum ilm püsib veel 24. ja 25. juunil, ilmateadlase sõnul veel selge pole. Siiski näitavad praegused andmed, et vähemalt 25 °C-ne ilm püsib veel juuni lõpuski.
Jaanilaupäevase vihmaohu kohta ütles Kamenik, et äikese- ja paduvihma tõenäosus on, kuid mitte suur. "(See on) umbes 50–75 protsenti ja suurem on tõenäosus Lääne-Eestis praeguste andmete järgi," täpsustas ta. Siiski võib prognoos veel nädala jooksul muutuda. Ehkki kusagil Eestis tõenäoliselt äikest tuleb, püsib ilm Kameniku sõnul väga soe. "Kui veel möödunud ööl oli kohati alla +10 °C, siis nii jahedat ilma me vist ei näe enne juulikuud," märkis ta.
Põllumeestele mõeldes ütles Kamenik, et tõenäoliselt jäi tänavune suurem sajuperiood kevadesse. "Ma arvan, et nädalane kuumus võtab niiskuse kõik ära. Siin juulis ja augustis pole ka mingit erilist suurt sajuperioodi ette näha," selgitas ta. Suve teises pooles on oodata üksikuid hoovihmu ja mõnd üksikut jahedamat päeva, kuid neile järgneb taas soe või suisa kuum ilm. Seetõttu soovitas ta põllupidajatel arvestada, et ees ootab kuivem suvi.
Viimati olid juuni lõpp ja juuli algus väga soojad 2006. aastal. Tookord sai suve kuum osa juuli esimeseks pooleks läbi ja temperatuur suvel enam üle 25 °C ei tõusnudki. Tänavune aasta paistab Kameniku sõnul kujunevat sarnaseks ehk suve kõige kuumem aeg võib olla käes. Kui suhteliselt soe aeg püsib pikemalt, pole septembris vananaistesuve oodata. "Eks elame ja näeme, mis tuleb. Ma arvan, et see suvi tuleb ühe paketina kätte," sõnas Kamenik.
Toimetaja: Airika Harrik
Allikas: "Terevisioon". Küsis: Liisu Lass.