Kosmoseprügi saab koristada magnetiga
Maa-lähedane kosmos kipub kosmoseprügi täis minema. Oma töö ära teinud satelliidid ei anna kellelegi mingit kasu, kuid võivad segada astronoomide vaatlusi ja põrgata kokku töötavate satelliitidega. Küll oleks tore, kui saaks kasutu kosmoseprügi korralikult kokku riisuda või kas või magnetiga lähikosmosest välja tõmmata! See viimane mõte, tuleb välja, ei olegi nii ebarealistlik kui algul tunduda võiks.
Jaapani ettevõte Astroscale asub peagi katsetama võimalust, kuidas kosmoseprügiks muutunud satelliite magneti abil orbiidilt ära noppida.
Sel esmaspäeval vedas Vene rakett Sojuz kosmosse Astroscale'i katsetaristu. See koosneb põhiosas kahest satelliidist, ühest suuremast ja ühest väiksemast.
Väiksema satelliidi ülesandeks on mängida kosmoseprügi ja suurema satellidi ülesandeks on see "prügi" kinni püüda.
Mõlema satelliidi külge on kinnitatud magnet, ja kui kaks magnetit on omavahel kokku klõpsanud, saab suur satelliit väikese endaga kaasa pukseerida ehk ära koristada.
Tehakse kolm katset. Esimeses, kõige lihtsamas triivib väike satelliit lihtsalt natuke maad eemale ja suur püüab ta siis kohe ka kinni.
Teises katses tõukab suur satelliit väikese eemale ja paneb pöörlema, misjärel püüab uuesti kinni. Kolmandas katses lastakse väikesel satelliidil eemalduda juba mitmesaja meetri kaugusele, enne kui suur ta üles otsib ja end ta külge klõpsab.
Kõiki katseid tahetakse teha võimalikult automaatselt, ilma inimese sekkumata.
Kui katsed tehtud saavad, lastakse mõlemal katsesatelliidil atmosfääris ära põleda, et neist endist kosmoseprügi ei saaks.
Kui katse õnnestub ja teised satelliidiehitajad tahavad uut koristusvõtet võimaldada, siis tuleb neil oma satelliidi külge monteerida asjakohane magnetplaat.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
"Ringvaates" rääkis kosmoseprügist Tallinna tehnikaülikooli kosmosevaldkonna juht Rauno Gordon:
Toimetaja: Maarja Merivoo-Parro
Allikas: Vikerraadio