Video ja galerii: aasta ainus täielik päikesevarjutus

{{1607940720000 | amCalendar}}

Tšiili ja Argentiina elanikud said nautida esmaspäeval selle aasta ainsat täielikku päikesevarjutust. Maailma teistes paigus elavatel huvilistel oli võimalik jälgida varjutust otseülekande vahendusel.

Täielik päikesevarjutus tekib, kui Kuu varjutab Maa ja Päikese vahelt möödudes selle täielikult. Päev muutub selle käigus piisavalt pimedaks, et näiteks mesilased lõpetaksid oma korjelennud. Keskmiselt näeb täielikku päikesevarjutust kusagil maailmas iga 18 kuu tagant. Selle samas kohas silmamiseks peab ootama tavaliselt aga 375 aastat, Eestis 2126. aasta oktoobrini.

Kohaliku aja järgi esmaspäeva hommikupoolikul libiseb Kuu vari üle Vaikse ookeani idaosa ja Lõuna-Ameerika, varjutades oma teel kuni 90-kilomeetrise maariba. Kõige enam veab Tšiilis asuva Villarrica küla elanikel, kes saavad jälgida varjutust kokku 2 minutit ja 9 sekundit.

Vaiksel ookeanil seilavate vaatlejate jaoks algas osaline päikesevarjutus Eesti aja järgi kell 15.33. Esimeste huviliste jaoks varjutas Kuu Päikese täielikult kella 16.32st. Varjutuse tipphetk saabus kell 18.13. Viimane võimalus täisvarju näha lõppes kell 19.54 ja osaline päikesevarjutus oli läbi kella 20.53ks.

ERR Novaatoris sai jälgida täisvarjutust robotteleskoopteenuse Slooh vahendusel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: