"Prillitoosi" arvutitund: kuidas veebis raamatuid laenutada ja lugeda

Foto: ERR

Seekordses arvutiõppe rubriigis õpime, kuidas kasutada Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogu ELLU, kus on võimalik raamatuid laenutada ja internetis neid lugeda.

Kõigepealt tuleb minna veebilehele www.keskraamatukogu.ee. E-raamatukogu kasutamiseks on vaja vormistada ennast lugejaks. Kui te lugejaks veel registreerinud ei ole, saab seda teha samal veebilehel, kui vajutada nupule "kuidas saada lugejaks". Seal on olemas ka põhjalik õppevideo, kuidas ennast lugejaks registreerida.

ELLU süsteemi sisenemiseks on vaja vajutada nupule "laena e-raamat ELLU-st." Raamatu laenutamiseks ja lugemiseks peab sisse logima. ELLU leheküljel on võimalik näha valikut erinevatest raamatutest. Võimalik on näha viimati lisatud ja populaarsemaid raamatuid, samuti on võimalik otsida kirjandust kategooriate kaupa.

Uurime, kuidas laenutada näiteks A. H. Tammsaare romaani "Tõde ja õigus". Selleks on vaja otsingusse kirjutada raamatu pealkiri ning sobiv osa välja valida. Seejärel avaneb raamatust vaade, kus on olemas lühike sisukokkuvõte, ühtlasi on võimalik tutvuda e-raamatu eelvaatega.

Raamatu laenutamiseks peab vajutama rohelisele nupule "laena e-raamat", seejärel küsib süsteem veel igaks juhuks üle, kas olete kindel, et soovite teavikut laenutada. Kui sellele olete jah vastanud, ongi raamat laenutatud.

Kui raamatu lugemine pooleli jääb, siis süsteemile jääb see meelde ja järgmine kord avaneb raamat samast kohast, kus see eelmisel korral pooleli jäi.

Laenutatud raamatuid saab leida, kui vajutada üleval paremal asuvale nupule "minu konto". Laenutatud raamatute juures on ära märgitud ka kuupäev, mis ajani raamatut saab lugeda, kui raamat on enne tähtaega läbi loetud, võib selle varem tagastada, kui vajutada oranžile tagasta nupule.

Vaata videost täpsemalt, kuidas kõike seda päriselt ise järele proovida.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: