Inimlähedus võtab loomalt kiiresti kiskjahirmu

Metslooma elu pole lihtne, tal on tavaliselt rohkesti vaenlasi, kes sooviksid ta meeleldi nahka pista. Seetõttu on need loomad üsna pidevalt valvsad, vähimagi ohumärgi korral tarduvad paigale või pistavad punuma.

Koduloomadel, aga ka lihtsalt linnaloomadel on looduslikke vaenlasi vähem. Samuti avalduvad eelmainitud käitumisjooned neil märksa vähem reljeefselt – inimläheduse toimel kiskjahirm kahaneb.

Nüüd on Benjamin Geffroy ja Bastien Sadoul Prantsusmaalt Montpellier' Ülikoolist koos kolleegidega teinud sest nähtusest suure ülevaatliku uuringu.

Nad vaatasid läbi 173 varem tehtud teadustööd, mis käsitlesid 102 loomaliiki, nii imetajaid, linde, roomajaid, kalu kui ka limuseid, nii kodu- ja linnaloomi kui ka inimeste juurde elama võetud metsloomi.

Selgus, et üle kogu selle liigivalimi võis täheldada, et sage kokkupuude inimesega võttis loomadel kiskjapelgu väljendavaid käitumisakte kiiresti vähemaks. Kuid huvitav oli, et esimestes inimlähedastes põlvkondades oli loomadel kiskjahirmu väljendamise tase isendite vahel väga erinev, varieeruvam kui metsikutel loomadel. Alles seejärel kahanes hirmukäitumine kõigi järglaste seas.

Geffroy ja Sadoul pakuvad ajakirjas Plos Biology seletuseks välja, et esimestes põlvkondades väheneb loodusliku valiku surve sellele käitumisjoonisele, mistõttu selle variatsioonid levivad lehvikuna laiali.

Hiljem aga pääseb maksvusele, vähemalt kodustatavatel loomadel, inimese tehtav kunstlik valik, sest inimesele meeldivad taltsamad loomad rohkem. Vähemalt kulges koduloomadel see areng keskmiselt kolm korda kiiremini kui maalt omatahtsi linna elama tulnud loomadel.

Veel tuli välja, et taimetoidulistel loomadel muutus käitumine kiiremini kui lihatoidulistel, üksikuna elutsevatel loomadel kiiremini kui karjaloomadel.

Teadlased sedastavad, et nende välja selgitatud asjaolud aitavad nii loodushoiu, linnaehituse kui ka loomakasvatuse alal loomade käitumisega paremini arvestada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: