Õhuvoolud aitavad suurematel lindudel tundide kaupa lennata

Foto: Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Suuremad linnud kasutavad lendamiseks ära õhuvoole, sest tiibade liigutamine võtab suuremal linnul palju energiat. Õhuvoolud võivad neid õhus tundide kaupa hoida.

Maailma üks suurimaid lennuvõimelisi linde on Andi kondor ehk kaeluskondor, kes kaalub ligi 15 kilo. Niisugune suur lind lehvitab tiibu kõigest ühel protsendil oma lennuajast. 

Suurbritannias asuva Swansea ülikooli professor Emily Shepard ja tema kolleegid kasutasid kaeluskondori uurimiseks kõrgtehnoloogilisi lennusalvestajaid. Need fikseerisid linnul ära iga tiiva liigutuse.

Teadlasterühm soovis välja selgitada, kuidas lindude lendamisele kuluvad ponnistused võivad oleneda keskkondlikest seisunditest. Uuringust selgub, et 75 protsenti kondori tiibade lehvitamisest kulub õhku tõusmise peale. Kondorid võivad taevas lennata pikka aega, kui temperatuur ja tuul on selleks soodsad. Ühel uuritaval linnul õnnestus õhuvooludega lennata lausa viis tundi. Nii läbis ta rohkem kui 172 kilomeetrit. 

Siiski peavad linnud silmitsi seisma mõningate väljakutsetega. Keerulisem on lennata, kui lind satub nõrkade õhuvooludega keskkonda. Sellisel juhul on oluline üles leida tõusev õhuvool, et vältida planeerimata maandumist.   

Need leiud aitavad mõista suuremate lindude lennuvõimet ja konkreetseid asjaolusid, mis muudavad lendamise linnule vaevalisemaks. Autorid kirjutavad uuringu tulemustest Ameerika Ühendriikide teaduste akadeemia toimetistes

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: