Ökoloog: paljudel lindudel on pesitsus veel poole peal

Leides maakodu aiast või aknalaualt linnupesa, ei maksaks tõtata seda ära viskama. Tülikat pesa võib proovida nihutada vähehaaval ning võimalusel kaaluda aiatööde edasilükkamist, rääkis Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi.

"Väga paljud linnud on juba esimese pesitsuse lõpetanud, aga väga paljudel on alles esimene pesitsus poole peal," ütles Mägi "Huvitaja" saates. Aprillis munenud lindude esimesed pojad on tema sõnul juba pesast väljas ja need linnud munevad varsti juba teist korda. Seega pesitseb praegu terve Eesti linnuriik.

Ökoloogi sõnul leidub Eestis kümmekond linnuliiki, kes ongi harjunud inimese läheduses elama. "Nad ei pea üldse paljuks kusagile aknalauale pesa teha või välikemmergusse, kus kevadel võib-olla keegi ei käi," ütles ta. Sellised nii-öelda tuima närviga liigid on näiteks musträstas ja hall-kärbsenäpp. Viimane ei pruugi end häirida lasta ka mööda käivatest inimestest.

Eetilised valikud aiatöödel

Juhul kui keegi leiab maale minnes nädalaga segavasse kohta tekkinud linnupesa, soovitab Mägi enne pesa eemaldamist selle sisu kontrollida.

"Kui pesa on veel tühi ja seal pole mune sees, siis pole suur patt, kui oma tööd siiski lõpuni viid. Lind ehitab kiiresti uude kohta uue pesa," seletas ökoloog. Kui aga pesas on juba munad sees, tuleb inimesel langetada eetiline valik. Kui tööd annab edasi lükata, soovitab Mägi seda teha.

Kui aga lind on ehitanud pesa mõnesse käidavasse kohta, näiteks ukse peale, tuleb pesa siiski liigutada. "Mõnel puhul aitab taktika, et nihutada seda pesa päevas paarkümmend sentimeetrit sinna suunda, kus ta võiks olla," soovitas Mägi. Tema sõnul on juhtunud, et pesa on sel moel mitu meetrit nihutatud, ent lind pole pesa hüljanud.

"Laias laastus võiks arvestada umbes nelja nädalaga," ütles teadlane. "Siis on enam-vähem pesitsuse algusest pesitsuse lõpuni lind saanud kõik rahulikult ära toimetada."Värvulised hauduvad poegi 12 päeva, veel kaks nädalat kulub poegade lennuvõimeliseks saamiseni. Samas rästad võivad juba ühe nädala vanuselt pesast lahkuda.

Lastele tasub pesi tutvustada eemalt

Leitud linnupesa lastele näidates soovitab Marko Mägi pigem veidi eemale hoida. "Nii nagu inimeste seas on väga erineva närvikavaga inimesi, on lindude seas ka väga erinevaid," tõdeb ta. Hall-kärbsenäpp ei laseks end ilmselt häirida, mõni teine liik aga ehmataks.

"Kui on soov lastele pesa näidata, siis eemalt ja rääkida, et mis ja kuidas," soovitab ökoloog. "Kui te teate, mis linnu pesaga on tegemist, siis kindlasti tutvustage seda liiki natukene lähemalt." Linnupoegi või mune kätte võtta Mägi ei soovita, sest need on õrnad ja võivad puruneda.

Universaalselt toimivaid soovitusi koduõues pesitsevate lindudega toimetulekuks Mägi sõnul pole. "Kui te näete, et teie hoovis käib veel lindude sigimine ja sagimine, siis proovige oma tegemised ühildada niimoodi, et see linde võimalikult vähe häiriks. Nii et nad saaksid oma asjad rahulikult tehtud," ütleb ta siiski. "Samas ei pea lindude pärast kogu oma elu ümber sättima."

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: