Pärnumaal loendati ühel elupaigal kokku pea 10 000 õitsvat kuldkinga võsu

Foto: Juhan Hepner/ERR

Pärnumaal Lääneranna vallas asuvas kuldkinga elupaigas loendati 9500 õitsevat võsu, mis on ühe elupaiga arvestuses nende orhideede puhul Eesti rekord. Õitemerest tuli välja ka üks väga eriline haruldus.

Lääneranna vallas asuvas metsatukas kasvavad mõnesaja meetri raadiuses igal sammul kuldkingad ja teerada tuleb valida hoolikalt, et neile mitte peale astuda. Täpne asukoht jääb saladuseks, sest tegemist on kaitsealuse taimega, mida ei tohi korjata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Lääneranna vallas on mitmeid häid leiukohti, aga see paistab silma arvukuse poolest. See on ikka põhiline. 9500 õitsvat võsu on teadaolev Eesti rekord praegu. Eestis hetkel suuremat teadaolevat kasvukohta ei ole," selgitas MTÜ Käoraamat liige Rainar Kurbel.

Käoraamat tegeleb orhideede kaitsega ja on selle elupaiga võsast puhtana hoidmise eest seisnud juba aastaid. Kuldkinga elupaik ei tohi kinni kasvada, kuid hooldustöid võib teha vaid sügisel.

"Sellepärast on see oluline, et kuldkinga seemned valmivad alles septembrikuus ja tihti tehaksegi see viga, et niidetakse maha õitsemise ajal ehk juulis," ütles Kurbel.

Seal ei ole tähelepanuväärne ainult kuldkinga suur arvukus. Taimede hulgast tuli välja näiteks nii ebatavalise värviga õisi kui ka üks suur haruldus, mida ekspert eraldi esile tõstis. Eriliseks teeb selle võsu just õite arv, sest tavaliselt on kuldkinga võsul üks või kaks õit.

"Kindlasti kolmeõieline kuldking. Me oleme seda aastaid otsinud ja nüüd siis 9500 üks on kolmeõieline," ütles Kurbel.

Tema sõnul läheb kuldkingal Eestis paremini kui paljudes teistes Euroopa riikides. Tema hinnangul on üks põhjus see, et Eestis on tolmeldavate putukate populatsioonide olukord parem kui intensiivsema põllumajandusega riikides.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: