Orkaan Dorian pühkis tõenäoliselt maa pealt ohustatud linnuliigi

Foto: Tom Benson/CC BY-NC-ND 2.0

Orkaan Dorian pole katastroofiline mitte ainult Bahama saartel elavatele inimestele, vaid võimalik, et see tappis ka Bahama puukoristaja viimased isendid, mis tähendab, et see liik on nüüd välja surnud. Kadunud võivad olla ka mitmed teised linnuliigid, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

"Dorian on mõistagi humanitaarkatastroof," ütles Ida-Anglia ülikooli looduskaitsebioloog Diana Bell. "Aga tõenäoliselt on see ka ökoloogiline katastroof."

Eelmisel aastal viisid tema meeskonna liikmed läbi ulatuslikud uuringud Suur-Bahama saarel ja leidsid vaid ühe Bahama puukoristaja. Nüüd on suure tõenäosusega see liik kadunud, märkis Bell.

Bahama puukoristaja (Sitta insularis) oli väike lind, kes elas Suur-Bahama looduslikes männimetsades. Varem oli ta saarel tavaline, kuid kuna männimetsade pindala kahanes, vähenes ka nende arvukus. 2009. aastaks oli alles vähem kui 2000 lindu. Pärast seda, kui saart tabas 2016. aastal 4. kategooria orkaan Matthew, ei nähtud kuni eelmise aasta uuringuni ühtegi Bahama puukoristajat.

Nüüd on Dorian andnud saarele veelgi rängema löögi. 5. kategooria torm ei olnud mitte ainult tugevaim Atlandi orkaan, mis kunagi rannikule jõudnud, kui ta lähedalasuvaid Abaco saari tabas, vaid Dorian jäi ka Suur-Bahama kohale pidama, mis võimaldas seal pikalt laastamistööd teha ja tekitas tormiüleujutusi suuremal osal saarest.

Bell väidab, et ka mitmed muud linnuliigid võivad olla kadunud. Lisaks puukoristajale elab peamiselt või ainult Suur-Bahama ja Abaco saartel ka Bahama põõsalind, Bahama pääsuke, õlipuu-käosulane ja Bahama masksäälik.

"Peame lihtsalt hinge kinni hoidma," ütles Bell. "Kui sa oled väike lind, siis kuhu sa end peidad?"

Isegi kui mõned linnud on veel ellu jäänud, võib nende elupaik olla hävitatud. Tormist tulenev soolavesi võib tappa selle, mis on järele jäänud metsadest, millest nad sõltuvad.

Samuti pole need linnud kaugeltki ainsad liigid, mille ekstreemne ilm võib maa pealt minema pühkida. "Paljud ohustatud liigid elavad haavatavates ja kaitsetutes elupaikades," ütles ökoloog Georgina Mace Londoni ülikooli kolledžist.

Tema meeskond avaldas äsja uuringu, mis näitas, et paljud primaadid – näiteks leemurid Madagaskaril – võivad hukkuda ekstreemsete ilmastikuolude, näiteks tormide või põudade tõttu.

Põhiprobleem on aga inimtegevusest tingitud elupaikade kadu. Näiteks Bahama puukoristajat võis kohata mitmel Kariibi mere saarel, nii et nad polnud tegelikult varem orkaanide suhtes nii haavatavad.

Lisaks elupaikade kaotamisele muudavad kliimamuutused ka äärmuslikud ilmastikunähtused sagedasemaks ja raskemaks, ütles Mace.

Bahama puurkoristaja pole esimene liik, kes elupaiga kaotuse ja orkaanide koosmõjul maa pealt minema pühitakse. Kunagi Cozumeli saarel Mehhiko rannikul levinud Cozumeli laulurästast pole pärast orkaan Emily't ja orkaan Wilmat 2005. aastal nähtud.

Belli sõnul on hädavajalik loodusliku taimestiku taastamine, et vältida veelgi rohkemate liikide kadumist. Taimestiku taastamine võib aidata äärmuslike sündmuste ajal toimunud üleujutusi vähendada, mis tähendab, et see võib olla kasulik ühtviisi nii inimestele kui ka elusloodusele.

Uudis ilmus algselt väljaandes New Scientist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: