Tsitrusekoor aitab õlireostuse vastu

Foto: zeevveez/(CC BY 2.0)

Õlireostusest võiks lahti saada tsitrusvilja koore abil. Pomeli koorest saab valmistada ülikerge käsna, mis tõmbab reostuse endasse. Pomel on apelsini meenutav tsitrusvili, millel on ümber üsna paks koor.

Fengzhi Tan ja ta kolleegid Hiinast Daliani Polütehnilisest Ülikoolist eraldasid pomeli koorest säsija sisepoole, jahvatasid selle peeneks pulbriks, segasid vedela räniühendiga ja kuumutasid, kuni see muutus aerogeeliks – kergeks poorseks materjaliks, mis võib isegi õhus hõljuda.

Kui nad panid selle aerogeeli siis vette, millesse oli lisatud petrooleumi, oli vaid ühe minuti pärast kogu petrooleum aerogeeli pooridesse imendunud.

Pomelikoorest valmistatud aerogeel koosnebki peamiselt pooridest. 98,6 protsenti sest materjalist moodustab tegelikult tühjus.

Tan ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Royal Society Open Science, et nende loodud aerogeel on lihtne, odav ja keskkonnasõbralik. Seda võiks kasutada tööstusreovee ja üldse õliga saastunud vee puhastamiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: