Jaapani rahvusringhääling avas maailma esimese 8K-telekanali

Foto: 8K A-PAB

Jaapani avalik-õiguslik ringhääling NHK avas laupäeval maailma esimese ülikõrglahutusega 8K telekanali, vahendab R2 tehnikauudistes Merit Maarits.

Jaapani avalik-õiguslik ringhäälinguorganisatsioon NHK käivitas laupäeval maailma esimese super-kõrglahutusega 8K telekanali. Telekanali BS8K avafilm oli Stanley Kubricku 1968. aasta film "2001: Kosmoseodüsseia". Super-kõrglahutusega 8K pilt on HD-teleri omast 16 korda suurema lahutusvõimega.

Samas on pildi esitamiseks tarvilik teler või seadmed praegu vaid üksikutel inimestel. NHK sõnul on nad 8K-d arendanud alates 1995. aastast ja loodavad uues formaadis üle kanda Tokio 2020. aasta olümpiamängud ja paraolümpiamängud. Teleritootjad, sealhulgas Samsung ja LG on juba tutvustanud oma 8K-võimekusega telereid, kuid need on laia kasutusse minemiseks liiga kallid.

NHK uus kanal BS8K edastab programmi umbes 12 tundi päevas. NHK sõnul valisid nad telekanali käivitamise puhuks välja "2001: Kosmoseodüsseia", et vaataja saaks nautida filmiajaloo meistriteost. Kui paljud filmid võetakse 35 mm filmi peale, filmiti "2001: Kosmoseodüsseia" 70 mm filmile, mis oli tollal kõrgeim saadavalolev kvaliteet. Warner Brosil õnnestus filmi originaalnegatiivid skannida, eemaldada neilt kriimud ja panna film 8K-versiooni, mis kajastab originaalfilmi jõudu ja ilu. Märtsis kannab telekanal üle Audrey Hepburni filmi "Minu veetlev leedi", mis filmiti samuti 70 mm filmile.

Jaapani elektroonikatootja Sharp alustas 8K-telerite müümist 2015. aastal. Müügile toomise hetkel maksid need üle 117 000 euro. Praegu maksab Samsungi 8K-teler üle 13 000 euro. Vaatajatel on vaja ka 8K-võimekusega satelliitvastuvõtjat. Sharp toodab üht sellist, mis maksab peaaegu 2000 eurot. Pildi Sharp TV-komplekti saamiseks on vaja nelja HDMI-kaablit ja veel üht kaablit heli jaoks.

Kuivõrd paljudel inimestel pole 8K-telereid ega -vastuvõtjaid, plaanib NHK seadmeid Jaapanis mitmetes kohtades avalikult näitama hakata. Organisatsioon loodab, et see meelitab inimesi uut tehnoloogiat laiemalt kasutama: "Maailma esimese 8K-telekanali käivitamine on suurepärane uudis, olgugi et ainult Jaapanis. Kuid selleni, et massid selle kasutusele võtaksid, on veel pikk tee."

NHK on siiski kindel, et isegi kui 8K sisu ei tule juurde sama kiiresti, muutuvad 8K-telerid 2019. aastal palju levinumaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: