Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Parim õpilasteadus: kuidas tõrjuda liigeshaigusi ja renoveerida 1930. aastate korterit?

Neljapäeval ja reedel võib näha Eesti Rahva Muuseumi seinte vahel Eesti saja parima õpilasteadlase töid. Muu hulgas saab nendest teada, kas kuldsõrmust kandes saab ennetada liigeshaigusi ja mida tuleks silmas pidada 1930. aastate stiilis korterite renoveerimisel.

Tallinna Reaalkooli XII õpilasele Johanna Poksile andis indu uurida kuldsõrmuse mõju kavatsus minna õppima arstiteaduskonda. "Mul õnnestus saada oma juhendajaks Ida-Tallinna Keskhaigla teadusosakonna juhataja Marika Tammaru, kes pakkus selle idee välja. Kuna sellest ei ole varem tehtud suuremamahulist uuringut, siis see võiks väga huvitav olla," meenutas Poksi.

Kuna tegu oli päris teadustööga ja kasutati patsientide andmeid, pidi Poksi läbima ka meditsiiniuuringute eetikakomisjoni. "See sätestas mulle ette, et mina näen neid patsiendi andmeid kodeeritud kujul ehk ma otseselt ei tea, kelle käte pildid need on. Ka selle pärast oli vaja mul teha informeerimise leht," lisas Poksi.

Ja nüüd kauaoodatud tulemused. "Minu uuringust tuli välja, et kuldsõrmus ikka väga ei mõjuta neid liigeshaiguseid, aga see tulemus võis olla ka sellest, et mul oli suhteliselt lühike ajavahemik, mille jooksul ma seda uurimust läbi viisin ja tegelikult ka üsna vähe patsiente," nentis õpilasteadlane. Seega võiks Poksi hinnangul tulevikus uurimust kindlasti korrata.

Tallinna Nõmme Põhikooli VIII klassi õpilast Juulius Vaiksood paelusid seevastu 1930. aastate korterid ja kuidas anda neile värske ilme. Kõigepealt pidin tegema 8. klassis loovtöö ja kuna ma tahan arhitektiks saada, siis ma mõtlesin, et teen midagi seoses arhitektuuriga," sõnas õpilasteadlane.

Tööst "Tänapäeva korteri renoveerimise plaan 1930. aastate stiilis" leiab renoveeritava korteri plaani ja tehtud juurdeehituste kirjeldused, Kõik ruumid on lahti joonistatud koos värvilahendustega. Samuti on see varustatud sama kümnendi mööblit ja ruumilahendusi kujutavate visanditega.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: