Tibul aitavad kooruda muudatused munakoore struktuuris ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: the-wanderers-eye/Creative Commons

Munakoor peab olema piisavalt tugev, et haudumisel terveks jääda, kuid õigel hetkel siiski piisavalt õrn, et tibu võiks sellest kooruda. Nüüd on teadlased välja selgitanud, millised muudatused munakoore nanostruktuuris aitavad haudumise ja koorumise õnnestumisele kaasa.

Marc McKee Kanadast McGilli ülikoolist ja ta kolleegid uurisid munakoort elektronmikroskoobi all. Selleks, et saada mikroskoobi alla piisavalt õhukesi, kuid veel koos püsivaid munakooreliistakuid, valmistasid nad neid liistakuid uudse seadmega, mis lõikas munakoort fookustatud ioonkiirega. Varasemad munakooreuuringud pole just vaatlusmaterjali prepareerimisraskuste tõttu nii suurt täpsust saavutanud.

Kui lind muna muneb, on koor üsna kõva, kuid sedamööda, kuidas tibuloode kasvab, tarvitab ta luustiku ülesehitamiseks munakoorest võetud kaltsiumi. Selle tulemusel läheb koor õrnemaks. Nii et kui koorumise aeg on käes, on koore purustamine tibule jõukohane.

McKee ja kaasautorid kirjutavad munakoore õrnenemisega kaasnevatest nanostruktuurimuutustest täpsemalt ajakirjas Science Advances.

Nad loodavad, et kui nüüd õnnestub veel üles leida munakoore nanostruktuurimuutusi korraldavad geenid, siis võiks hakata aretama näiteks kanu, kelle munetud munade koored on nii tugevad, et ei lähe poodi vedamisel nii kergesti katki. Sellest oleks kasu meile kõigile. Seniks aga head koksimist!
16.30

Toimetaja: Jaan-Juhan OIdermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: