Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tehnikauudised: unustust soovivad eurooplased ja digiaskeedi unistus

Foto: Judy Velden/Creative Commons

Pidevalt virutaalruumis olemine võib tekitada palju stressi ning tihti jätame endast interneti jälgi, mida hiljem enam näha ei soovi. Nende pingete vältimiseks on kasulik astuda paar sammu tehnoloogilises progressis tagasi. Ühtlasi räägime ajaloo suurimast DDoS küberrünnakust ja nö klassikalise kõrvaklapi augu kadumisest.

2,4 miljonit Euroopa kodanikku on Google esitanud unustuspalve

Allikas: (AFP/Scanpix)

Pärast 2014. aastal Euroopa Kohtu langetatud otsust, mis andis Euroopa Liidu kodanikele “õiguse olla unustatud”, on Google saanud 2,4 miljonit andmebaasi viite kustutamispalvet. Samas rahuldas maailma suurim otsingumootor 43 protsenti kõigist taotlustest.

Eelmisel esmaspäeval avaldatud Google'i läbipaistvusraportist (Transparency Report) selgub, et kolmandiku pöördumiste puhul soovisid inimesed sotsiaalmeedia ja foorumi linkide kadumist Google andmebaasist. Seejuures 20 protsenti palve esitanutest ei soovinud näha enam nende eraelu puudutavaid viiteid, mis viisid kohtu dokumentide ja muid juriidilisite andmete juurde.

Kuigi 85 protsenti Google poole pöördunutest olid avalikusele tundmatud tavakodanikud, on siiski viimasel kahel aastal hakanud kasvama kuulsuste ja poliitikute esitatud taotlused. Nii on prominendid või neid esindavad suhtekorraldusbürood kontakteerunud palunud Google’ilt 41 213 URLi kaotamist. Poliitikud on esitanud 33 937 sarnast palvet.

Tuleb jätta meelde, et Google on interneti peegel ehk kui otsingumootorite ei kuva enam teavet, siis ei tähenda teabe virtuaalruumist kadumist. Lisaks sellele kustutab Google viite ainult taotleja kodumaal, kuid mitte globaalselt.

Google on aktiivselt võidelnud unustusõiguse vastu öeldes, et avalikustatud teave peaks olema kuvatud otsingumootorites. Kuigi Google on Euroopa kohtu otsuse ees alla vandunud, nõuab Prantsusmaa siiski globaalset kustutamist. Kriitikute sõnul avaks see näiteks pseudo-demokraatlikele režiimidele võimaluse kujundada moonutada ja tsenseerida teistes riikides kuvatavat infot.

Light Phone 2 annab järele: SMSsid, GPS ja Uber

 

Mullu sügisel tuli Kickstarteri toel müügile digiaskeetidest hipsterite unistus – mobiil, mida saab kasutada ainult helistamiseks. Light Phone’i arendajad ehitasid seadme, mis võtab kokku mobiili põhiolemuse. Nii saab peopesa suurusesse E-ink puututundliku ekraaniga telefoni salvestada vaid üheksa numbrit.

Tegemist on huvitava ideega, sest Light Phone lubab maailmast täielikult välja lõikamata leevendada oma nutisõltuvust. Samas jäi esimese Light Phone mudeli kasutajatele üheksast kontaktist ja numbriklaviatuurist väheks.

Sestap on avamudeli järglane Light Phone 2 peaks tulema pisut nutikam. Tegelikult oli esimene mudel mõeldud pigem ajutiseks kaaslaseks, mida aeg-ajalt kasutada. Selle järglase soetamisel võib loojate sõnul vana nutitelefoni lõplikult prügikasti visata.

Nimelt on uuele mudelile lisatud lühisõnumite rakendus, 4G tugi, GPS, muusikapleier ning sellega peaks olema võimalik tellida ka Uberi takso. Teisalt on tegemist veel arendusjärgus telefoniga, mis näeb arendajate sõnul ilma valgust järgmise aasta aprillis.

See tähtaeg võib olla aga väga optimistlik – esimene Light Phone pidi jõudma müüki 2016. aasta mais, kuid tegelikkuses said esimesed õnnelikud oma digiaskeetlust alustada 2017. aasta jaanuaris. Arvestades, et Light Phone 2 eeltellimise hind on 400 dollarit, siis on vast mõistlikum proovida digiaskeetlust pea igast supermarketist kättesaadava 20-eurose nupuseadmega.

Koodikogu GitHub elas edukalt üle ajaloo suurima küberrünnaku

Allikas: Akamai blogi

Eelmisel kolmapäeval tabas virutaalruumi suurimat koodikogu Githubi ddos küberrünnak, mille kõrgpunktis saadeti GitHubi kodulehele ühes sekundis 1,35 terabaidi jagu päringuid. Rünnak kestis kokku tund aega, kuid kogu selle aja jooksul sulges GitHubi leht vaid kümneks minutiks.

GitHub suutis rünnaku üle elada tänu Akamai ddos-rünnaku leevendamistõkkele. Seni tundmatu ründaja proovis kasutada võimendamistehnikat, mille käigus saadeti GitHubi vahemälu-serveritele UDP pordi kaudu baidi-suuruseid päringuid. Vahemälu-serverid peaksid kiirendama GitHubi veebiteenuse kiirust, kuid rünnaku korral saadavad põhilehele liiga suurel mahul päringuid.

Kübereksperdi Tod Beardsley hinnangul seadis eelmisel neljapäeval toimunud rünnak ddos maailmas uue taseme. GitHubi vastu toimunud rünnakus ei kasutatud suurt botide võrgustikku, vaid mastaabi saavutamiseks rünnati vahemälu-servereid.

Akamai sõnul suutsid nad rünnakut leevendada filtreerides UDP pordist 11211 tulevat andmeliiklust. Ühtlasi teatas Akamai, et paljud nende kliendid on täheldanud sarnaseid rünnakukatseid, mistõttu võivad taolised vahemälu-servereid kasutavad ddos rünnakud muutuda tulevikus märkimisväärselt suuremaks.

Tehnoloogiahiidude lipulaevadelt enam kõrvaklapiauku ei leia

 

Reedel Barcelonas lõppenud Mobile World Congressil esitletud 19 uuest nutitelefonist 17’l oli olemas tavapärane 3,5mm heliväljund. Samas need kaks uut mudelit – Sony XZ2/Sony XZ2 Compact ja Nokia 8 Sirocco – näitasid, et kaks järgmist suurtootjat on võtnud suuna sinihambaga kõrvaklappide suunas.

Esimesena tegi otsa lahti Apple, kes tutvustas 2016. aastal ilma 3,5mm heliväljundita iPhone 7 mudelit. Apple’ile järgnesid Google Pixel seeriaga, Motorola nutitelefoniga Moto Z, HTC mudeliga U11 ja Xiaomi Mi6 seeriaga. Siinkohal peab märkima, et viimasest nimistust Motorola, HTC ja Xiaomi sel korral oma lipulaevadega välja ei tulnud.

Seega on nutiseadmete maailmas tõmmatud just kallimate mudelite ehk “lipulaevade” segmendis maha selge joon – telefonid millel on heliväljund ja millele ei ole. Näiteks Samsung, mis esitles Barcelonas revolutsioonilise kaameraga S9 mudelit, lõõpis esitlusel, et nende telefon ongi kallimas toodete segmendis innovatiivne, kuna on jäänud 3,5mm heliväljundile kindlaks.

Samuti ei kao klassikaline kõrvaklapiauk madalama hinnaklassi nutitelefonidelt veel nii pea. Seda lihtsal põhjusel, et mõne odavama telefoni letihind on madalam kui sinihamba tehnoloogia, mis on esiseadmetesse juhtmeta muusikaelamuse saamiseks istutatud.

Reddit tõmmati USA-s Vene mõjutusoperatsiooni skandaali

  Autor: Reddit.com

USA uudisteportaali Daily Beast väitel on nendeni jõudnud dokumendid, mis tõestavad Vene trollifarmi liikmete osalust mõjutuskampaanias, mille käigus prooviti 2016. aasta presidendivalimiste käigus suunata netifoorumite Reddit ja sotsiaalvõrgustike Tumblr kasutajate poliitilisi vaateid.

Reddit’it peeti loogiliseks sihtmärgiks, kuna sellest foorumist võib leida arvukalt vaheti äärmuslike vaadetega poliitaktiviste. Samas kui Twitteri ja Facebooki esindajad on pidanud USA võimudele Vene mõjutuskampaania ulatuse ja võimalikkuse osas tunnistusi andma, pole Redditi haldajaid veel vaibale kutsutud. See aga võib varsti muutuda.

Daily Beasti andmetel värbasid Vene agendid postitustele nähtavuse kogumiseks USA online-aktiviste, kes tõstsid võltsteavet sisaldavad arutelud Redditi loetavustabelite tippu. Dokumente uurinud Daily Beast võttis väidetavalt ühendust ka mitme värvatuga, kes kinnitasid oma osalust Vene mõjutuskampaanias.

Sisu postitamiseks kasutati proxy-servereid, mis varjasid sisulooja asukohta. Postitused ise ei toetanud ühte kindlat poliitikut ega seisukohta, vaid pigem proovisid tekitada virutaalruumi polariseerivaid arutelusid ning õhutada agressiivset debatti. Seega oli eesmärgiks virutaalruumis tekitada lõhe kasutajate vahele, mis kanduks edasi ka reaalsesse maailma.

Daily Beasti sõnul kontakteerusid nad korduvalt Redditiga, kes aga ei soovinud antud teemat kommenteerida. Sellegipoolest ütles Redditi kõneisik BBC-le, et nendeni pole jõudnud ühtegi asitõendit, mis kinnitaksid Daily Beasti väiteid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: