Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sookurg Ahja 5 rännust Eestist Etioopiasse valmis dokumentaalfilm

Kaks prantsuse dokumentalisti on koos Maaülikooli juhtivteaduri Aivar Leitoga kaks aastat jälginud sookurge nimega Ahja 5. Linnu pikast rändeteest Eestist Etioopiasse on valminud dokumentaalfilm "Vaba nagu lind", mis sookure lennutee kõrval räägib ka tema teele jäänud inimestest.

Ahjal pesitsenud sookurg sai filmikangelaseks siis, kui prantsuse dokumentalistid leidsid internetist Eesti looduskalendri veebilehelt lindude rändekaardi, Maaülikooli juhtivteadur Aivar Leitoga ühendust võtsid ja stsenaariumi koostasid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Suured pojad püüdsime kinni ja märgistasime värvirõngastega ning panime ka satelliitsaatja omakorda. Siis kaalusime, mõõtsime ja tegime pilti ja lasime ta lahti. Edasi toimus tema jälgimine stalliit- ja GPS-sideme kaudu. /.../ Iga paari minuti kohta me saame andmeid tema asukoha kohta," selgitas Leito.

Leito on filmi teaduslik juhendaja. Tema sõnul oli filmis ka teadlastele uut, sest sookured lendasid Etioopiasse otse üle Sahara kõrbe, mitte Lähis-Idast nagu tavaliselt.

Ehkki film jälgib Ahja 5 rändamist, ei ole tegemist ainult loodusdokumentaaliga, vaid filmi eesmärk on näidata, kuidas sookured ühendavad rahvaid.

"See dokumentaalfilm ei ole ainult lindudest, vaid ka neid ümbritsevast kultuurist nagu luule, laulud, uskumused ning ka inimestest, kes lindudega seda kultuuri jagavad," rääkis režissöör Arnaud Devroute.

"Looduses ei ole piire. Me tahame rääkida lindudest, aga ka inimestest ja esitada selle kohta küsimusi," lisas režissöör Maxence Lamoureux.

Praegu saadab filmi peakangelane talve mööda Iisraelis ja ilmselt alustab kevadel taas rännakut Eestisse Ahjale.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: